Bratislava 4. februára (TASR) - Medzi desiatkami záujemcov o podrobné informácie týkajúce sa vnútorného života v krajinách Európskej únie na pôde Infocentra v Bratislave absentujú Rómovia napriek vyhláseniam ich politických lídrov o možnom odchode príslušníkov tejto národnostnej menšiny z územia Slovenska.
V Infocentre, fungujúcom od konca januára, bola zaznamenaná iba jediná telefonická sťažnosť, a to od anonymného hovorcu skupiny Rómov, ktorým hraničné orgány Veľkej Británie neumožnili vstup do krajiny. V priestoroch centra je dostatok dokumentov približujúcich realizáciu základných pravidiel pre voľný pohyb občanov únie, ich práva a povinnosti, vrátane možnosti poberania sociálnych dávok.
Britské denníky sa v uplynulých dňoch venovali poplašným správam, podľa ktorých sa po májovom rozšírení EÚ dá očakávať mohutná vlna rómskych prisťahovalcov. Expres dokonca tvrdil, že ich bude viac než jeden milión šesťstotisíc. Nezávislá správa výskumníkov z University College London už minulý rok predpovedala, že v prvom roku príde do Británie zo všetkých desiatich nových členských krajín len 5000 až 13 000 pracovníkov. Nikto z nových členov nebude môcť prísť do Británie žiadať sociálne dávky, môže prísť len pracovať.
Lídri politických zoskupení Rómov na Slovensku, napríklad predseda parlamentu Rómov SR Ladislav Fízik, tvrdia, že štátne i samosprávne orgány musia na rastúcu biedu Rómov reagovať oveľa rýchlejšie než doteraz. Ide o ich spoluzodpovednosť za úroveň života nastupujúcej rómskej populácie. Za prejav fašizačných tendencií v práci polície označil predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló zámer zriadiť špeciálny policajný odbor pre styk s Rómami a ich monitorovanie. Strach Rómov vyplýva z možností, že takto bude možné politicky prenasledovať ľudí za odlišné názory.
Vicepremiér Pál Csáky dôrazne odmieta takéto podozrenia a zdôrazňuje, že v každej demokratickej spoločnosti je prirodzené, že ak policajt pri výkone svojej služby ide do špeciálneho prostredia, dostáva špeciálny výcvik. V tomto prípade pôjde o špeciálny kurz z rómskej histórie, jazyka a multikulturalizmu.
Nespokojnosť Rómov vyvolávajú podľa informácií samosprávnych orgánov nové sociálne zákony regulujúce príjmy ich rodín. Rómovia tvrdia, že sa z nich nedá vyžiť, a navyše nemajú možnosť nájsť si zamestnanie. Zaujímavým sa v tejto súvislosti ukazuje projekt za finančnej spoluúčasti americkej ambasády v SR. Projekt riešenia úžerníctva medzi Rómami s názvom Dlžoby - nie navždy vypracovalo turnianske občianske združenie Rómska slza.