
Prezident Rudolf Schuster dnes vyhlásil referendum o predčasných voľbách na 3. apríla. V deň prvého kola prezidentských volieb budú občania rozhodovať o tom, či majú poslanci prijať ústavný zákon o skrátení tretieho volebného obdobia Národnej rady SR tak, aby sa voľby do parlamentu konali v roku 2004. Ako konštatoval prezident pred novinármi, k tomuto rozhodnutiu ho viedla snaha vytvoriť najlepšie podmienky pre čo najširšiu účasť voličov na oboch ústavných aktoch. Mohlo by sa totiž stať, že voliči by v tomto roku išli k urnám celkovo päťkrát. "Mám vážne dôvody sa domnievať, že by bolo len veľmi ťažké motivovať voličov tak, aby vždy prišli k volebným urnám," uviedol a dodal, že aj celkové náklady na voľby by boli vyššie, ak by sa hlasovania konali v rozdielnych termínoch.
Prezident si je vedomý, že nech by rozhodol akokoľvek, bude za svoje rozhodnutie kritizovaný. Zdôraznil, že jeho rozhodnutie je podľa ústavy v jeho kompetencii a bude zaň niesť zodpovednosť. Zároveň dodal, že jeho povinnosťou je rešpektovať názor viac ako 550 000 občanov, podpísaných pod petíciu za vyhlásenie referenda, ktorí podľa neho demokratickým spôsobom prejavili svoju vôľu. "Žijeme v demokratickej krajine, a preto by nebolo uvážlivé spochybňovať demokratické princípy," povedal R. Schuster.
Nápad spojiť obe hlasovania kritizovali niektorí ústavní právnici a viacerí koaliční politici, presadzoval ho najmä opozičný Smer. Podľa ústavy sa totiž referendum môže konať v deň parlamentných volieb, spojenie s iným typom volieb však základný zákon štátu nespomína.
Politici z radov koalície vidia za spojením referenda s prezidentskými voľbami zámer zvýšiť šance úspechu hlasovania o skrátení funkčného obdobia súčasnej vlády. Proti spájaniu hlasovaní je aj ĽS-HZDS, ktorá upozorňuje, že odborári organizujúci petičnú akciu za vypísanie referenda podporujú ako prezidentského kandidáta súčasnú hlavu štátu.
Šéf Štatistického úradu SR Peter Mach tvrdí, že spojenie hlasovaní bude stáť daňových poplatníkov viac, ako keby sa konali individuálne. Na zabezpečenie akcií bude podľa neho potrebný dvojnásobný počet pracovníkov a výpočtovej techniky, ako keby sa konali za sebou. Náklady na ne vyčíslil spolu na 70 miliónov korún.
Ďalšou spornou otázkou je to, či má byť rozhodnutie prijaté v referende občanmi záväzné pre parlament, teda či v prípade tohto referenda je ich povinnosťou odsúhlasiť uznesenie o skrátení funkčného obdobia NR SR a vypísaní predčasných volieb. Šéf Ústavného súdu Ján Mazák si myslí, že referendum, ktoré má konzultatívny charakter nezaväzuje žiadny orgán verejnej moci, aby právne konal podľa jeho výsledku.
Koalícia argumentuje tiež tým, že podľa Ústavy SR sa voľby majú konať každé štyri roky, takže aj poslanci majú právo na štvorročné funkčné obdobie. V tejto súvislosti sa niektorí politici pozastavujú nad rozhodnutím prezidenta nekonzultovať referendovú otázku s Ústavným súdom SR, hoci práve na Schusterov podnet bola táto možnosť zakotvená v základnom zákone štátu.
Referendum, ktorého cieľom je vypísanie predčasných volieb ešte v tomto kalendárnom roku, vyhlásil prezident na základe petičnej akcie, ktorú začala odborárska centrála organizovať 15. novembra minulého roku po celoročnej sérii protestov, ktoré vyvrcholili celoštátnym výstražným štrajkom. Petičnému výboru sa podarilo získať za necelé dva mesiace spolu 606 352 podpisov. Odborári vyčítajú slovenskej vláde najmä sociálne dopady zavádzaných reforiem na obyvateľov SR. Od vlády žiadajú predovšetkým zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 60 percent z priemernej mzdy v horizonte troch rokov a zvýšenie minimálnych dôchodkov na úroveň minimálnej mzdy.
Na zbieraní podpisov pod petíciu sa aktívne zúčastnili opozičné strany Smer, KSS a mimoparlamentná SDĽ. Verbálnu podporu dostali odborári od Konfederácie národných síl Slovenska, Ľudovej strany-HZDS, občianskeho Združenia poškodených občanov, Jednoty dôchodcov a Rómskej občianskej iniciatívy.
Ak má byť referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. V histórii samostatnej SR bolo dosiaľ platné len jedno referendum o vstupe SR do Európskej únie.
Autor: foto - čtk

Beata
Balogová
