ečnostnej rady v čase mieru je spolupodieľať sa na vytváraní a realizácii bezpečnostného systému. Okrem iného by mala minimálne raz ročne predkladať vláde na prerokovanie správu o bezpečnosti v SR zároveň s návrhmi na jej zachovanie.
Na prípravu a plnenie svojich úloh bezpečnostná rada zriaďuje výbory, ktoré sú jej stálymi pracovnými orgánmi. Ide o výbor pre zahraničnú politiku, pre obranné plánovanie, pre civilné núdzové plánovanie a pre koordináciu spravodajských služieb.
Poslanci schválili aj druhú normu z dielne ministerstva obrany - ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového, výnimočného a núdzového stavu. Týmto zákonom sa určujú orgány miestnej štátnej správy, na ktoré sa presúvajú niektoré kompetencie okresných a krajských úradov. Namiesto bezpečnostných rád okresov vzniknú bezpečnostné rady obvodov. Na čele bezpečnostnej rady obvodu bude stáť prednosta obvodného úradu. Podpredsedom rady bude zástupca prednostu obvodného úradu. Ďalším členom bude zástupca policajného zboru, ktorého určí ministerstvo vnútra. Zástupcu ozbrojených síl v rade určí ministerstvo obrany. Nominantov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) určí príslušný riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ.
Poslanci vyslovili súhlas so Zmluvou medzi Slovenskom a Maďarskom o hraničnom vybavovaní v cestnej, železničnej a vodnej doprave. Urýchli sa ňou hraničné vybavovanie medzi oboma krajinami do pristúpenia k Schengenskej dohode, ktorá zruší kontrolu na štátnych hraniciach. Súhlas vyslovili aj s Dohodou o medzinárodnej príležitostnej preprave cestujúcich autokarmi a autobusmi.
Rokovanie pokračuje tajnou voľbou kandidáta na vymenovanie za sudcu Ústavného súdu a kandidátov za sudcov disciplinárneho súdu. Výsledky voľby by mali byť známe po obedňajšej prestávke.
sy;pr;zd