Bratislava 4. februára (TASR)- Prezident SR Rudolf Schuster vyhlásil referendum o skrátení 3. volebného obdobia NR SR. O prípadných predčasných voľbách budú občania SR rozhodovať v deň voľby novej hlavy štátu. Prezident totiž vyhlásil referendum, ktoré iniciovala Konfederácia odborových zväzov SR s podporou opozičných strán, na 3. apríla.
TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu udalostí, ktoré viedli k vyhláseniu referenda.
7. októbra 2003 - Petičnú akciu za skrátenie volebného obdobia sa na mimoriadnom sneme rozhodli iniciovať členovia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. Podľa prezidenta KOZ SR Ivana Saktora vyhlásenie petície je reakciou na neochotu vlády SR pristúpiť na sociálne požiadavky odborárov. Odborárska centrála rozhodla odštartovať podpisovanie petície 15. novembra. Jej vyvrcholením malo byť zozbieranie 350 000 podpisov na petičné hárky s referendovou otázkou "Ste za to, aby poslanci NR SR prijali zákon o skrátení volebného obdobia tak, aby sa voľby konali v júni 2004?"
8. novembra 2003 Smer v koordinácii s KOZ SR a ďalšími politickými i nepolitickými subjektmi sa rozhodol organizovať akcie na podporu petičnej akcie za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách.
14. novembra 2003 - Podporiť petíciu KOZ za vypísanie referenda o predčasných voľbách vyzval občanov na protestnom mítingu v Prievidzi predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Ševc.
15. novembra 2003 - Vo všetkých ôsmich krajských mestách Slovenska sa predpoludním začali protestné zhromaždenia občanov na podporu petičnej akcie KOZ SR. Petícia vyzývala na vyhlásenie referenda o skrátení 3. volebného obdobia NR SR a vypísanie predčasných parlamentných volieb v roku 2004. Do akcie zbierania podpisov sa okrem odborárov aktívne zapojili opozičné strany Smer, KSS a mimoparlamentná SDĽ. Verbálnu podporu dostali odborári od novovzniknutej Konfederácie národných síl Slovenska, ktorej súčasťou je Ľudová únia a ďalej Ľudovej strany-HZDS, občianskeho Združenia poškodených občanov, Jednoty dôchodcov a Rómskej občianskej iniciatívy.
15. decembra 2003 - Predstavitelia KOZ SR oznámili, že pod petíciu sa podpísalo 441 794 občanov. Tým sa naplnil pôvodný predpoklad odborárskej centrály, že potrebný počet 350 000 podpisov na vyhlásenie referenda sa im podarí zozbierať v priebehu mesiaca.
15. decembra 2003 - ĽS-HZDS podľa jej predsedu Vladimíra Mečiara výkon referenda o skrátení volebného obdobia vlády Mikuláša Dzurindu podporí, najprv je však potrebné vyriešiť jeho záväznosť pre poslancov NR SR.
30. decembra 2003 - Prezident Rudolf Schuster sa rozhodol, že nevyužije ústavnú možnosť obrátiť sa na Ústavný súd SR, aby ten posúdil možnú protiústavnosť referendovej otázky. Prezident ďalej uvažoval o tom, že spojí referendum o vypísaní predčasných volieb s prvým kolom prezidentských volieb alebo volieb do Európskeho parlamentu.
30. decembra 2003 - Odborári mali fyzicky k dispozícii už 564 654 podpisov pod petíciou za vyhlásenie referenda o vypísaní predčasných parlamentných volieb.
5. januára 2004 - Spájať prípadné referendum o predčasných voľbách s prezidentskými voľbami by podľa predsedu Ľudovej strany-HZDS Vladimíra Mečiara nebolo dobré.
9. januára 2004 - Počas petičnej akcie KOZ v SR za vyhlásenie referenda o skrátení súčasného volebného obdobia Národnej rady SR sa odborárom podarilo zozbierať takmer 600 000 podpisov pod petičné hárky. Rudolfa Schustera o tom informoval prezident KOZ SR Ivan Saktor.
11. januára 2004 - Za nepoctivé a neférové označil premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda referendum o predčasných voľbách. "Pravidlá hry by sme mali vo všetkom dodržiavať. A pravidlá hry máme zakotvené v Ústave SR. Voľby sú každé štyri roky," povedal Mikuláš Dzurinda.
13. januára 2004 - Členovia petičného výboru KOZ SR odovzdali prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi petičné hárky s 606 352 podpismi. Prezident mal 30 dní na to, aby hárky preveril a následne vyhlásil referendum.
január 2004 - Predseda NR SR Pavol Hrušovský sa obával, že spájanie referenda o predčasných voľbách s voľbou prezidenta by mohlo spôsobiť zmätok a neprehľadnú situáciu. "Sú to dve rozdielne ľudové hlasovania, ktorých výsledok môže mať výrazný vplyv na ďalší vnútropolitický vývoj na Slovensku." Proti spájaniu oboch hlasovaní sa jednoznačne vyslovil premiér Mikuláš Dzurinda a viacerí koaliční politici. Podľa riaditeľa Štatistického úradu SR Petra Macha by spojenie hlasovaní stálo daňových poplatníkov viac, ako keby sa konali individuálne. Na zabezpečenie akcií je potrebný dvojnásobný počet pracovníkov a výpočtovej techniky, ako keby sa konali za sebou.
3. februára 2004 - Prezident SR Rudolf Schuster sa rozhodol v stredu 4. februára o 11.00 h v Prezidentskom paláci v Bratislave oznámiť svoje rozhodnutie vyhlásiť referendum o skrátení 3. volebného obdobia NR SR.