Bratislava 4. februára (TASR) - Vyhlásenie referenda o predčasných voľbách na deň prvého kola volieb hlavy štátu označil politológ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov za krok, ktorý má pomôcť prezidentovi Rudolfovi Schusterovi k lepšiemu výsledku vo voľbách.
Z politického hľadiska ide podľa neho o nešťastné rozhodnutie, keďže ho urobil úradujúci prezident, ktorý zároveň ide kandidovať. "Vyvoláva to potom podozrenie, že jeho rozhodnutie bolo účelové a je tu snaha získať na svoju stranu práve tých občanov, ktorí podpísali petičnú akciou za vyhlásenie referenda," povedal Mesežnikov. Spojenie oboch hlasovaní na jeden deň môže podľa neho ovplyvňovať voličov s kritickým vzťahom k sociálno-ekonomickej politike súčasnej vlády. "Je tu snaha jedného z kandidátov využiť túto referendovú kauzu vo svoj prospech," zhrnul.
Predpokladá, že účasť na referende bude vyššia, ako keby bolo vyhlásené na iný deň. Domnieva sa však, že nebude dostatočná a referendum tak nebude platné. "Očakávam, že vládne strany a jedna opozičná budú svojich voličov vyzývať na to, aby ignorovali referendum," uviedol ďalej. Ako príklad uviedol referendum z roku 1998, ktoré sa konalo v deň parlamentných volieb. Na voľbách sa zúčastnilo 84 percent voličov a na referende iba 44 percent, konštatoval.
Spojením oboch hlasovaní budú podľa neho hlavnou témou prezidentskej kampane otázky sociálno-ekonomického vývoja a vzťah k vláde. "Čo je legitímna téma, ale predsa len prezidentské voľby sú o niečom inom. Je to súťaž osobností, súťaž predstáv týchto osobností o víziách vývoja krajiny prekračujúcich horizont nejakých aktuálnych udalostí, vzťahu k vláde," vysvetlil.
Rozhodnutie spojiť obe hlasovania môže byť podľa Mesežnikova spochybnené aj z právneho hľadiska, keďže ústava nehovorí nič o možnosti vypísania referenda v rovnaký deň ako prezidentské voľby. "Je to riziko spochybnenia aj samotných výsledkov volieb," doplnil. Celkovo považuje politológ referendum o predčasných voľbách v parlamentnej demokracii za veľmi zlé riešenie.
Podľa analytika agentúry MVK Pavla Haulíka sa občania v oboch typoch hlasovania budú rozhodovať individuálne. "Určite to nebude znamenať, že všetci tí, ktorí pôjdu na prezidentské voľby, by automaticky išli aj na referendum," konštatoval s tým, že to platí aj opačne.
Spojenie referenda a prezidentských volieb na jeden deň privítajú podľa neho ľudia, ktorí sa chcú zúčastniť na oboch hlasovaniach. "Nebude to mať zásadný vplyv na účasť ani v jednom, ani v druhom hlasovaní," dodal. Domnieva sa tiež, že konanie oboch akcií v jeden deň neovplyvní ani rozhodovanie voličov.
Haulík odhaduje, že účasť na referende bude nižšia ako 50 percent, aj keď sú podľa neho signály, že by mohla byť vyššia než býva štandardne na referendách.