spolu s naším vstupom do EÚ, by podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana mali mať len charakter odporúčania. Vláda dnes síce súhlasila s novelou ústavy, ktorú predložil predseda NR SR Pavol Hrušovský, schválila však pripomienku, vďaka ktorej výbor nebude môcť zaviazať zástupcov SR čo majú v Bruseli presadzovať.
"Záväzný charakter nemá takmer žiadna krajina EÚ, je to nepraktické a aj nesystémové, aby jeden výbor parlamentu mohol zaväzovať člena vlády," povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Práve tento princíp však presadzovalo najmä KDH, ktorého je Lipšic členom. "Pokiaľ viem, pripravuje sa v parlamente pozmeňovací návrh, ktorý je akceptovateľný aj pre predstaviteľov KDH," dodal Lipšic.
Ministerstvo zahraničných vecí navrhuje, aby sa poslanci do procesu európskeho rozhodovania zapojili už skôr ako sa legislatíva EÚ dostane na pôdu NR SR. "Zástupcovia slovenského parlamentu by sa mali zúčastňovať už na pracovných rokovaniach, stanoviská NR SR tak budú rešpektované," myslí si Kukan. Pripomenul, že rady EÚ často odsúhlasia to, na čom sa už skôr zástupcovia členských krajín dohodli.
Skupina poslancov v novele ústavy navrhuje ďalšie tri zmeny. Zakotvuje sa v nej nezlučiteľnosť mandátu poslanca Európskeho parlamentu s inými verejnými a ústavnými funkciami na Slovensku. Občanom EÚ s trvalým pobytom na Slovensku sa priznáva právo voliť a byť volený pri voľbách do europarlamentu a Ústavný súd SR po schválení novely bude mať kompetenciu preskúmavať volebné sťažnosti vo vzťahu k voľbám do EP.
rp;zp;bl