Bratislava 4. februára (TASR) - Vyhlásenie referenda o predčasných voľbách ako i jeho spojenie s prvým kolom prezidentských volieb je z ústavného hľadiska sporné, tvrdí ústavný právnik Peter Kresák.
"Pochybnosti to vyvolá jednoznačne," povedal pre TASR. Sporné je podľa neho, či sa referendová otázka nedotýka základných práv a slobôd podľa Ústavy SR. Konanie referenda o týchto otázkach je zakázané alebo vylúčené, vysvetlil.
Ustanovenia základného zákona štátu umožňujú podľa Kresáka spojiť referendum iba s parlamentnými voľbami. "Ak vychádzame z ďalšieho ustanovenia, ktoré hovorí o tom, že prezident a ďalší štátny orgán môže robiť iba to, čo mu ústava a zákon umožňuje, tak asi máme problém," dodal.
Kresák nepovažuje za štandardné, že prezident nevyužil možnosť obrátiť sa na Ústavný súd o výklad v tejto otázke. Ide podľa neho o jeho politickú zodpovednosť. Zdôraznil, že k otázke ústavnosti je kompetentný sa vyjadrovať jedine Ústavný súd SR.
Kresák vysvetlil, že na ÚS sa môže obrátiť zo žiadosťou o výklad ústavnosti príslušných ustanovení, ak je vec sporná, okrem prezidenta aj vláda, pätina poslancov, generálny prokurátor a 350 tisíc občanov. "Tam záleží na tom, čo povie ústavný súd. Isté je, že neexistuje expressis verbis vyjadrená možnosť, aby ústavný súd nariadil zastavenie priebehu referenda," konštatoval. Druhá možnosť je konanie sťažnosti proti výsledkom referenda, ktoré sa môže začať tiež z iniciatívy oprávnených subjektov a to až po vykonaní referenda. "V krajnom prípade môže byť takéto referendum vyhlásené za protiústavné," uviedol.