"Úroveň monitorovacích zariadení, metodík a ukazovateľov sa zvyšuje, preto sa môže zdať, že sa životné prostredie v niektorých oblastiach zhoršuje," uviedol dnes na stretnutí s novinármi pri príležitosti prezentácie 10. výročnej Správy o stave životného prostredia SR v roku 2002. Za hlavné negatívum označil pretrvávajúci nedostatok finančných prostriedkov pre oblasť životného prostredia. Životné prostredie začne byť aktuálne vtedy, keď vznikne nejaká živelná katastrofa, myslí si.
Miklós upozornil, že ak vo fyzickom stave životného prostredia pretrváva stagnácia, v inštitucionálnej oblasti sa Slovensko pripravuje na vstup do Európskej únie. Podľa jeho slov začína plynúť prechodné obdobie na plnenie záväzkov vyplývajúcich z integrácie. Aktuálnou sa napríklad stáva potreba odkanalizovať všetky obce nad 10 tisíc obyvateľov do roku 2005 a nad 2 tisíc obyvateľov do roku 2010, ktorá si vyžiada zhruba 80 miliárd korún.
Vo vývoji povrchových a podzemných vôd je podľa riaditeľky odboru ochrany vôd Eleonóry Bartkovej situácia stabilizovaná. "V niektorých prípadoch možno dokonca konštatovať zlepšenie," zhodnotila situáciu slovenských vôd v roku 2002.
Postupné zlepšenie situácie zaznamenalo MŽP SR v kvalite ovzdušia. "Emisie z podnikov klesajú, čo má za následok aj prísnejšia legislatíva," povedal Branislav Rosa z odboru ochrany ovzdušia. Upozornil však, že Slovensko má sedem oblastí, kde musí kvalitu ovzdušia riadiť a zlepšiť.
Správu, ktorú vypracúva MŽP SR v spolupráci s ostatnými organizáciami už od roku 1993, nájde odborná a laická verejnosť v elektronickej podobe na internetovej stránke rezortu. Prístupná je aj pre zahraničných záujemcov v anglickej verzii.