za úplne neprijateľný postup," skonštatoval na dnešnej tlačovej besede predseda ZMOS Michal Sýkora. Ako pripomenul, tento spôsob potvrdzuje doterajší postup vo financovaní škôl, keď sa staré dlhy uhradili peniazmi na nový rok a okamžite vznikli nové dlhy.
ZMOS sa podľa Sýkoru cíti dotknuté spochybňovaním údajov, ktoré odovzdali za školy, mestá a obce. Poznamenal, že z okresov prešlo na krajské školské úrady 712 pracovníkov, čo pri zhruba 2 400 obciach znamená pre jedného pracovníka úradu kontrolu necelej tri a pol obce. Okrem toho môže k rýchlejšiemu procesu prispieť aj rezort školstva prostredníctvom správy finančnej kontroly. "Ostáva teda pre nás záhadou, prečo má táto práca trvať až do apríla," podotkol.
Za ukážku neprehľadnosti a problémov v reforme verejnej správy označil Sýkora zriadenie veľkého počtu úradov štátnej správy, o sídlach ktorých nemajú občania dodnes jasný prehľad. Odmietol vyhlásenia, že aj samospráva mala prispieť k informovanosti. Ako zdôraznil, nedostali prvotné informácie a preto nebolo možné posunúť ich ďalej. Podľa neho je systém reformy nekoordinovaný a predstaviteľom samosprávy chýbajú podklady, na základe ktorých by mohli občanov informovať.
S problémami reformy verejnej správy súvisí podľa predsedu ZMOS aj pokračujúci "tichý" presun ďalších úloh na samosprávu ako vedľajší produkt úpravy rôznych legislatívnych noriem. Ako uviedol, napríklad pri zrušení okresných úradov obce získali novú kompetenciu pri vydávaní predbežných opatrení v občiansko-právnych problémoch, rozšírili sa ich úlohy pri daňovom konaní a zmeny nastali aj v správnom konaní. "Je absolútne neúnosné, aby v roku 2004 neboli doriešené problémy delimitačného procesu z roku 2002 a aby neexistoval mechanizmus na ich doriešenie," dodal.