o úvahy," zdôraznil na dnešnej tlačovej besede predseda ZMOS Michal Sýkora. V novele, ktorú predkladá rezort financií, sú okrem zmeny povinného poplatku za komunálny odpad na nepovinný aj ďalšie výrazné zásahy. Od 1. mája majú byť zrušené poplatky za reklamu a zo vstupného a od januára 2005 za ubytovacie kapacity. Tento krok by mal podľa Sýkoru negatívny dopad na obce a mestá. "Už v menších sídlach to môže byť do milióna korún, a to bez akejkoľvek kompenzácie," tvrdí.
Ako Sýkora skonštatoval, v pripravovanom návrhu zákona o rozpočtových pravidlách v územnej samospráve, ktoré od roku 2005 neuvažujú o nijakých poplatkoch, by sa prípadný nepovinný poplatok za komunálny odpad mohol zmeniť na povinnú miestnu daň za komunálny odpad. Súčasné rozhodnutie rezortu financií preto označil za nekoncepčné a zdôraznil, že ZMOS so zásahmi do systému miestnych poplatkov zásadne nesúhlasí.
Pripomenul, že v roku 2002 dosiahli príjmy z miestnych poplatkov približne tri miliardy korún a na celkových príjmoch obcí sa podieľali 5,2 percentami. V tomto roku sa ich výnosnosť odhaduje na 2,6 miliardy korún, čo je asi 3,9 percenta na celkových príjmoch. Napriek tomu, že miestne poplatky nie sú kľúčovou položkou obecných rozpočtov, podľa Sýkoru sú jedným z mála reálnych nástrojov na uplatňovanie miestnych politík.
Za jednu z priorít tohto roka považuje Sýkora prípravu fiškálnej decentralizácie. Za jeden z jej hlavných cieľov označil zvýšenie právomocí obcí pri rozhodovaní o tvorbe zdrojov a ich použití, ako aj zvýšenie daňových právomocí.