Bratislava 6. februára (TASR) - Antidiskriminačný zákon pripravovaný tímom vicepremiéra Pála Csáky a konzultovaný s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom sa nebude zaoberať vymedzením práv homosexuálnych občanov, bude však obsahovať absolútny zákaz ich znevýhodnenia, čo platí aj pre iné menšinové skupiny obyvateľstva. Bude vyjadrením tolerancie spoločnosti.
Vyhlásil to podpredseda vlády Csáky pri komentovaní úsilia, aby novú právnu normu mohol parlament dostať už na rokovanie marcovej schôdze, pravdaže po absolvovaní všetkých nevyhnutných legislatívnych procedúr prislúchajúcich exekutíve. Dôležité bude, že občania dostanú ochranu v zákone voči všetkým prejavom intolerancie, ktoré budú v právnej norme jednoznačne definované. Nik si nebude môcť už ďalej dovoľovať obchádzať existujúcu právnu úpravu tejto problematiky odvolávaním sa na jej protichodnosť alebo roztrieštenosť v doteraz platných zákonoch a nariadeniach.
Za zásadný prínos novej právnej normy považuje Csáky, že bude ochraňovať predovšetkým ženy aj tým, že pre ne zabezpečí vyššiu úroveň šancí pre uplatnenie. Druhý okruh ochrany pred intoleranciou sa bude týkať hendikepovaných ľudí a do tretieho okruhu budú patriť menšiny, vrátane národnostných, a v nich samozrejme aj Rómovia.
Nový zákon bude obsahovať aj ochranu žien pred domácim násilím, odstraňovať nedostatky v rovnosti šancí zamestnať sa a ich odmeňovania. Určite však v ňom nebude taxatívne určené, koľkopercentné zastúpenie žien musí byť v parlamente alebo iných vrcholných orgánoch verejnej správy, zdôraznil Csáky. Ich absenciu v politike vidí predovšetkým v tom, že jej súčasná podoba je pre ich naturel príliš drsná a tvrdá.
Vicepremiér Csáky považuje za dôležité, že zákon bude obsahovať jednoznačný zákaz atakov voči homosexuálne orientovaným osobám, na druhej strane však nebude zakladať ich pozitívne práva. Nebude teda riešiť adopcie detí, partnerské zmluvy alebo majetkoprávne vzťahy. Právna norma má zabezpečiť pre nich rovnaké práva, aké majú ostatné občania v zamestnaní alebo vo verejnom živote. Nič viac v právnej norme nebude, zdôraznil.
V novej verzii zákona budú aplikované do právneho systému SR aj všetky nariadenia a smernice Európskej únie. Vládna legislatíva musí skončiť prácu veľmi rýchlo, vrátane schválenia zákona vládou, pretože streda 11. februára je posledným termínom, kedy je možné parlamentu dodať na rokovanie návrhy zákonov, ak sa ich schvaľovanie má začať už v marci.