Košice 7. októbra (TASR) - Prispieť k vzájomnému poznávaniu sa a kultúrnemu obohateniu bolo cieľom prvého ročníka Slovensko-nemeckých dní porozumenia, ktoré sa dnes skončili v Košiciach.
Počas trojdňového podujatia, ktoré usporiadalo košické združenie FEMAN, sa konali projekcie filmov, koncerty a diskusné stretnutia. Otvorili výstavu približujúcu vyše 800-ročnú históriu osídlenia Nemcov na Slovensku a výstavu ilustrácií s netradičným názvom Dobrý deň, milý nepriateľ, ktorú pripravila mníchovská knižnica pre deti a mládež. Nad podujatím prevzali záštitu prezident SR Rudolf Schuster a veľvyslanec Nemeckej spolkovej republiky na Slovensku Frank Lambach.
Ako pre TASR uviedol predseda združenia FEMAN Eduard Buraš, počas neformálnych rozhovorov medzi zástupcami združenia a nemeckého veľvyslanectva dospeli k názoru, že tieto dni majú svoje opodstatnenie a mali by sa budúci rok v Košiciach opäť konať.
Osídlenie Karpatských Nemcov má na Slovensku vyše 800-ročnú tradíciu. V 11. storočí prichádzali ako ochrancovia severných hraníc. O dve storočia neskôr bola nemecká kolonizácia Slovenska spojená s dobývaním rúd a drahých kovov v banských oblastiach na strednom Slovensku, Spiši a Gemeri. Okrajovou časťou osídlenia boli multietnické Košice.
Kým v 15. storočí tvorili Karpatskí Nemci štvrtinu obyvateľstva Slovenska, začiatkom 20. storočia ich počet klesol na približne 150 000, čo bolo 5 percent obyvateľstva. Po roku 1945 sa v dôsledku Benešových dekrétov a uznania kolektívnej viny až 90 percent Nemcov muselo vysťahovať do Nemecka a Rakúska. V roku 1991 sa pri sčítaní ľudu prihlásilo k nemeckej národnosti na Slovensku 5 600 obyvateľov.
*nos na