Súhrn správ domácej redakcie zo 7. októbra do 19:00

Experti zisťujú dôsledky znečistenia Tisy kyanidom Výskumné meracie práce na rieke Tisa začal v týchto dňoch vykonávať medzinárodný tím expertov z Maďarska, Nemecka, Slovenska, Rumunska a Juhoslávie. Cieľom výskumu je zistiť rozsah a dôsledky zneči

stenia Tisy z februára 1999. Príčinou znečistenia bol kyanid, ktorý do Tisy unikol z rumunskej bane. Medzinárodný výskumný tím sa splavuje Tisu na lodi Argus, ktorá patrí Wiesbadenskému výskumného inštitútu a je plávajúcim laboratóriom. Ako na tlačovej besede v sobotu informoval šéf výskumníkov Béla Csányi, loď vyštartovala smerom proti prúdu z Belehradu 29. septembra s tým, že merania na Tise a jej prítokoch by mali ukončiť do 10. októbra.Internetový spravodajca pre českých a slovenských krajanov

Internetový spravodajský magazín, ktorý má slúžiť slovenským a českým krajanom, sprístupnili v Prahe 1. októbra pod názvom Český a slovenský svet. Denne aktualizované noviny, pre ktoré úvodníky napísali prezidenti Václav Havel a Rudolf Schuster, spustil na stránkach www.svet.czsk.net Slovensko-český klub so sídlom v Prahe v spolupráci s Československým zahraničným ústavom. Agentúru SITA dnes o tom informoval šéfredaktor internetového magazínu Vladimír Skalský.

Praktický lekár je pre postihnuté deti najdôležitejší

Hlavným prvkom v starostlivosti o dieťa so zdravotným postihnutím je praktický lekár pre deti a dorast, ktorý je vďaka systému liečebnopreventívnej starostlivosti a stopercentnej registrovanosti dostupný všetkým deťom. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Komplexná starostlivosť o deti a dorast so zdravotným postihnutím v praxi primárneho lekára. Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka Sekcie praktických lekárov pre deti a dorast Asociácie súkromných lekárov (ASL) Kvetoslava Prcúchová, praktický lekár je ten, ktorý sleduje každé dieťa prostredníctvom preventívnych prehliadok a môže počas vývoja zistiť každú odchýlku v zdravotnom stave alebo vo vývoji. "Nevyhnutnou je aj dispenzarizácia chronicky chorých a zdravotne postihnutých detí práve v ambulancii praktika, preto ju treba zakomponovať do Liečebného poriadku," zdôraznila Prcúchová.

V sobotu 123 dopravných nehôd, z toho tri tragické

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - V sobotu sa na cestách Slovenska stalo 123 dopravných nehôd. Pri nich traja ľudia zahynuli, päť utrpelo ťažké zranenia a 17 ľudí sa zranilo ľahko. Priame materiálne škody na zničených vozidlách polícia vyčíslila na 6 023 900 korún. Najviac dopravných nehôd sa stalo v Bratislavskom kraji - 28, najmenej nehôd hlásili z Trnavského kraja - osem. Agentúru SITA o tom informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.

STV: Mikloš považuje za nešťastie, že Harabin nebol odvolaný

Minulotýždňové rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu SR (NS) v kauze Dopravnej banky poukázala na to, čo sa deje na Najvyššom súde. Ako konštatoval v diskusnej relácii STV O päť minút 12 vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, "je veľkým nešťastím, že návrh vlády na odvolanie predsedu NS Štefana Harabina neprešiel." Mikloš kritizoval, že Harabin považuje za zbytočné zaviesť na Najvyššom súde niektoré opatrenia z projektu Súdny manažment, ktorý vedie k zníženiu možnosti manipulácie so súdnymi spismi tým aj k zníženiu podozrenia z korupcie. Vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš dôrazne odmietol, že Strana demokratickej ľavice stojí za tým, že Harabin nebol odvolaný. Fogaš sa zároveň skonštatoval, že predseda Najvyššieho súdu nerozhoduje o všetkých veciach na tomto súde.

STV: Podľa Mikloša je rýchla novela zákona o ochrane vkladov normálna

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Expresné schválenie novely zákona o ochrane vkladov bolo normálne a zákonné. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to vyhlásil podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Novela by mala by eliminovať riziká vzniku značných budúcich hospodárskych škôd, ktoré hrozili po stredajšom rozhodnutí odvolacieho senátu Najvyššieho súdu (NS) SR v spore medzi Fondom ochrany vkladov (FOV) a správcom konkurznej podstaty Dopravnej banky, a.s., a ktoré by sa v konečnom dôsledku prenášali na štát a daňových poplatníkov.

MARKÍZA: V príprave civilného obyvateľstva sú veľké medzery

Slovensko má v príprave civilného obyvateľstva na mimoriadne situácie podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Jozefa Pivarčiho veľké medzery. Po teroristických útokoch na Ameriku bude preto musieť tento problém zásadným spôsobom prehodnotiť, predovšetkým keď ide o rezorty vnútra a obrany. Ako dnes Pivarči dodal v relácii TV Markíza Na telo, obzvlášť však podľa neho treba upraviť financovanie systému civilnej ochrany.

"Mať prostriedky civilnej ochrany na sklade totiž neznamená, že tie prostriedky budú aj v prípade potreby funkčné. Tento materiál sa síce obmieňa, ale nie v takej miere, aby sa dalo povedať, že sme na mimoriadne situácie dostatočne pripravení," uviedol.

RVR má v utorok rozhodnúť o vstupe investora do TA3

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) má v utorok rozhodnúť, či schváli alebo neschváli kapitálový vstup britskej firmy Millenium Electronics Limited do káblovej spravodajskej televízie TA3. Britský investor chce v spoločnosti CEN, ktorá je držiteľom licencie TA3, získať 55 percentný podiel. Za ten TA3, ktorá začala vysielať 23. septembra, v nadchádzajúcich dvoch rokoch poskytne v prepočte okolo 150 miliónov korún. S návratnosťou investície počíta v lehote dvoch až troch rokov, či už odchodom zo spoločnosti, alebo predajom časti podielu.

Malíková spochybňuje zámer PSNS neútočiť na funkcionárov SNS

Predsedníčka SNS Anna Malíková má vážne pochybnosti nad vyhlásením zakladateľov Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) o neútočení na funkcionárov Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa nej totiž samotný líder novej strany Ján Slota naďalej pokračuje v osočovaní a útokoch voči jej osobe, pričom jedinou zmenou v jeho prejavoch v porovnaní minulosťou je zámena priezviska Malíková na Belousová. Ako povedala pre agentúru SITA šéfka SNS, Slota by sa však nemal miešať do jej súkromného života, lebo keby mal on na základe svojho pestrého života meniť svoje priezviská, mal by iné priezvisko na každý deň v roku.

Do kostola sv. Jakuba v Levoči už nebude zatekať

Do konca októbra skončia všetky stavebné práce na kostole sv. Jakuba v Levoči a mestských hradbách, na ktoré mesto získalo prostriedky zo štátneho rozpočtu. „Dotácia vo výške 10,5 milióna korún na obnovu Mestskej pamiatkovej rezervácie je účelovo viazaná a podľa toho sa prostriedky aj použili“, uviedol primátor mesta Peter Pekarčík. Vyše 4,2 mil. Sk mesto použilo na juhozápadnú časť hradieb. Ďalších takmer 1,7 mil. Sk investovali do rekonštrukcie východnej časti mestských hradieb, kde hrozila úplná deštrukcia stredovekej pamiatky. Zostávajúcich 4,5 mil. Sk zo štátnej dotácie mesto použilo na druhú etapu opravy strechy a na vybudovanie odvzdušňovacieho kanála okolo kostola sv. Jakuba. Výmenou poškodenej strešnej krytiny na kostole sa zastaví zatekanie a znehodnocovanie interiéru tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Premiér sa vrátil z návštevy Juhoslávie

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa krátko po 16:00 vrátil z jednodňovej návštevy Juhoslovanskej zväzovej republiky. Dzurindu bezprostredne po prílete do Belehradu prijal premiér Dragiša Pešič. Zhodli sa v názore o nevyhnutnosti koordinovaného boja proti terorizmu. Dzurinda sa potom v Kovačici stretol so zástupcami 60-tisícovej slovenskej menšiny, ktorá žije na území Vojvodiny. Dnešný jednodňový pobyt v JZR bol dokončením oficiálnej návštevy z augusta, ktorú bola prerušená 31. augusta po tragickej autonehode. Pri nej do kolóny na ceste Belehrad - Nový Sad narazilo protiidúce vozidlo, pričom zahynul riaditeľ odboru na Ministerstve hospodárstva SR Peter Jonáši a juhoslovanský vodič z premiérovej kolóny a ďalších 12 ľudí bolo zranených.

Slováci v Juhoslávii očakávajú pomoc

Slováci žijúci v juhoslovanskej Vojvodine privítali dnešnú návštevu predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Považujú to za potvrdenie starostlivosti Slovenska o ich život na dolnej zemi a prejav ochoty pomôcť v zachovaní kultúrnych tradícií, ktoré pretrvávajú už viac ako 250 rokov. Podľa predsedu Matice slovenskej v Juhoslávii Rastislava Surového, návšteva znamená veľa, lebo je potvrdením záujmu slovenskej vlády o Slovákov v Juhoslávii.

Návšteva v JZR za maximálnych bezpečnostných opatrení

Dopravná nehoda, ktorá bola príčinou prerušenia návštevy Mikuláša Dzurindu v Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) koncom augusta si počas jej dnešného pokračovania vyžiadala maximálne bezpečnostné opatrenia. Cestu kolóny automobilov s premiérom monitorovali policajné hliadky takmer na každom kilometri. Pripojenie všetkých vedľajších ciest boli zablokované už dlhší čas pred prejazdom kolóny, čo vytváralo značné dopravné zápchy. V samotnom Belehrade boli cesty po ktorých prechádzala kolóna vypratané a oba jazdné pruhy boli voľné. Tak jedna z najfrekventovanejších ulíc - Bulvár Kneza Miloša, kde každú hodinu prechádza tisíce aut, vyzeral ako by život na chvíľu úplne zamrel. Podobne bolo aj na všetkých cestách do Kovačice.

Pentagon potvrdil, že začal útoky na Afagnistan

Americká armáda oficiálne potvrdila začiatok útokov na Afganistan. Centrom afgánskej metorpoly Kábul dnes krátko po 18:00 stredoeurópskeho času podľa očitých svetov otriasla séria mohutných výbuchov, uviedla agentúra Reuters. Svedkovia vypovedajú o minimálne štyroch raketách, ktoré dopadli docentra Kábulu. Biely dom vydá čoskoro oficiálne vyhlásenie. Kábul je bez elektriny a počuť protileteckú paľbu, hovoria očití svedkovia.is

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 547
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 814
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 382
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 4 377
 5. Kam do tepla v januári? 2 494
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 365
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 359
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 181
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 307
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 067

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

Neprehliadnite tiež

V Tatrách sa pripravte na silný vietor

Výstrahu druhého stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav.

Rašiho sesternica chce kúpiť mestské pozemky

Na stole je predaj nehnuteľností pre autoumyváreň príbuznej primátora.

Šok číslo 2: Košice musia vrátiť ešte aj 14,5 milióna eur za trate

Magistrát: Brusel zmenil pravidlá počas hry. O pomoc žiada ministerstvo.

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii za jeho kandidatúru sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

Vírus chrípky môže človeka zasiahnuť aj na niekoľko metrov

Proti vírusu chrípky sa zdravý človek môže chrániť aj ústnym rúškom, najlepšie takým, ktorý má niekoľko filtračných vrstiev, vraví lekár.