Súhrn správ domácej redakcie zo 7. októbra do 19:00

Experti zisťujú dôsledky znečistenia Tisy kyanidom Výskumné meracie práce na rieke Tisa začal v týchto dňoch vykonávať medzinárodný tím expertov z Maďarska, Nemecka, Slovenska, Rumunska a Juhoslávie. Cieľom výskumu je zistiť rozsah a dôsledky zneči

stenia Tisy z februára 1999. Príčinou znečistenia bol kyanid, ktorý do Tisy unikol z rumunskej bane. Medzinárodný výskumný tím sa splavuje Tisu na lodi Argus, ktorá patrí Wiesbadenskému výskumného inštitútu a je plávajúcim laboratóriom. Ako na tlačovej besede v sobotu informoval šéf výskumníkov Béla Csányi, loď vyštartovala smerom proti prúdu z Belehradu 29. septembra s tým, že merania na Tise a jej prítokoch by mali ukončiť do 10. októbra.Internetový spravodajca pre českých a slovenských krajanov

Internetový spravodajský magazín, ktorý má slúžiť slovenským a českým krajanom, sprístupnili v Prahe 1. októbra pod názvom Český a slovenský svet. Denne aktualizované noviny, pre ktoré úvodníky napísali prezidenti Václav Havel a Rudolf Schuster, spustil na stránkach www.svet.czsk.net Slovensko-český klub so sídlom v Prahe v spolupráci s Československým zahraničným ústavom. Agentúru SITA dnes o tom informoval šéfredaktor internetového magazínu Vladimír Skalský.

Praktický lekár je pre postihnuté deti najdôležitejší

Hlavným prvkom v starostlivosti o dieťa so zdravotným postihnutím je praktický lekár pre deti a dorast, ktorý je vďaka systému liečebnopreventívnej starostlivosti a stopercentnej registrovanosti dostupný všetkým deťom. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Komplexná starostlivosť o deti a dorast so zdravotným postihnutím v praxi primárneho lekára. Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka Sekcie praktických lekárov pre deti a dorast Asociácie súkromných lekárov (ASL) Kvetoslava Prcúchová, praktický lekár je ten, ktorý sleduje každé dieťa prostredníctvom preventívnych prehliadok a môže počas vývoja zistiť každú odchýlku v zdravotnom stave alebo vo vývoji. "Nevyhnutnou je aj dispenzarizácia chronicky chorých a zdravotne postihnutých detí práve v ambulancii praktika, preto ju treba zakomponovať do Liečebného poriadku," zdôraznila Prcúchová.

V sobotu 123 dopravných nehôd, z toho tri tragické

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - V sobotu sa na cestách Slovenska stalo 123 dopravných nehôd. Pri nich traja ľudia zahynuli, päť utrpelo ťažké zranenia a 17 ľudí sa zranilo ľahko. Priame materiálne škody na zničených vozidlách polícia vyčíslila na 6 023 900 korún. Najviac dopravných nehôd sa stalo v Bratislavskom kraji - 28, najmenej nehôd hlásili z Trnavského kraja - osem. Agentúru SITA o tom informoval Peter Pleva z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.

STV: Mikloš považuje za nešťastie, že Harabin nebol odvolaný

Minulotýždňové rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu SR (NS) v kauze Dopravnej banky poukázala na to, čo sa deje na Najvyššom súde. Ako konštatoval v diskusnej relácii STV O päť minút 12 vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš, "je veľkým nešťastím, že návrh vlády na odvolanie predsedu NS Štefana Harabina neprešiel." Mikloš kritizoval, že Harabin považuje za zbytočné zaviesť na Najvyššom súde niektoré opatrenia z projektu Súdny manažment, ktorý vedie k zníženiu možnosti manipulácie so súdnymi spismi tým aj k zníženiu podozrenia z korupcie. Vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš dôrazne odmietol, že Strana demokratickej ľavice stojí za tým, že Harabin nebol odvolaný. Fogaš sa zároveň skonštatoval, že predseda Najvyššieho súdu nerozhoduje o všetkých veciach na tomto súde.

STV: Podľa Mikloša je rýchla novela zákona o ochrane vkladov normálna

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Expresné schválenie novely zákona o ochrane vkladov bolo normálne a zákonné. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to vyhlásil podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Novela by mala by eliminovať riziká vzniku značných budúcich hospodárskych škôd, ktoré hrozili po stredajšom rozhodnutí odvolacieho senátu Najvyššieho súdu (NS) SR v spore medzi Fondom ochrany vkladov (FOV) a správcom konkurznej podstaty Dopravnej banky, a.s., a ktoré by sa v konečnom dôsledku prenášali na štát a daňových poplatníkov.

MARKÍZA: V príprave civilného obyvateľstva sú veľké medzery

Slovensko má v príprave civilného obyvateľstva na mimoriadne situácie podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Jozefa Pivarčiho veľké medzery. Po teroristických útokoch na Ameriku bude preto musieť tento problém zásadným spôsobom prehodnotiť, predovšetkým keď ide o rezorty vnútra a obrany. Ako dnes Pivarči dodal v relácii TV Markíza Na telo, obzvlášť však podľa neho treba upraviť financovanie systému civilnej ochrany.

"Mať prostriedky civilnej ochrany na sklade totiž neznamená, že tie prostriedky budú aj v prípade potreby funkčné. Tento materiál sa síce obmieňa, ale nie v takej miere, aby sa dalo povedať, že sme na mimoriadne situácie dostatočne pripravení," uviedol.

RVR má v utorok rozhodnúť o vstupe investora do TA3

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) má v utorok rozhodnúť, či schváli alebo neschváli kapitálový vstup britskej firmy Millenium Electronics Limited do káblovej spravodajskej televízie TA3. Britský investor chce v spoločnosti CEN, ktorá je držiteľom licencie TA3, získať 55 percentný podiel. Za ten TA3, ktorá začala vysielať 23. septembra, v nadchádzajúcich dvoch rokoch poskytne v prepočte okolo 150 miliónov korún. S návratnosťou investície počíta v lehote dvoch až troch rokov, či už odchodom zo spoločnosti, alebo predajom časti podielu.

Malíková spochybňuje zámer PSNS neútočiť na funkcionárov SNS

Predsedníčka SNS Anna Malíková má vážne pochybnosti nad vyhlásením zakladateľov Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) o neútočení na funkcionárov Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa nej totiž samotný líder novej strany Ján Slota naďalej pokračuje v osočovaní a útokoch voči jej osobe, pričom jedinou zmenou v jeho prejavoch v porovnaní minulosťou je zámena priezviska Malíková na Belousová. Ako povedala pre agentúru SITA šéfka SNS, Slota by sa však nemal miešať do jej súkromného života, lebo keby mal on na základe svojho pestrého života meniť svoje priezviská, mal by iné priezvisko na každý deň v roku.

Do kostola sv. Jakuba v Levoči už nebude zatekať

Do konca októbra skončia všetky stavebné práce na kostole sv. Jakuba v Levoči a mestských hradbách, na ktoré mesto získalo prostriedky zo štátneho rozpočtu. „Dotácia vo výške 10,5 milióna korún na obnovu Mestskej pamiatkovej rezervácie je účelovo viazaná a podľa toho sa prostriedky aj použili“, uviedol primátor mesta Peter Pekarčík. Vyše 4,2 mil. Sk mesto použilo na juhozápadnú časť hradieb. Ďalších takmer 1,7 mil. Sk investovali do rekonštrukcie východnej časti mestských hradieb, kde hrozila úplná deštrukcia stredovekej pamiatky. Zostávajúcich 4,5 mil. Sk zo štátnej dotácie mesto použilo na druhú etapu opravy strechy a na vybudovanie odvzdušňovacieho kanála okolo kostola sv. Jakuba. Výmenou poškodenej strešnej krytiny na kostole sa zastaví zatekanie a znehodnocovanie interiéru tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Premiér sa vrátil z návštevy Juhoslávie

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa krátko po 16:00 vrátil z jednodňovej návštevy Juhoslovanskej zväzovej republiky. Dzurindu bezprostredne po prílete do Belehradu prijal premiér Dragiša Pešič. Zhodli sa v názore o nevyhnutnosti koordinovaného boja proti terorizmu. Dzurinda sa potom v Kovačici stretol so zástupcami 60-tisícovej slovenskej menšiny, ktorá žije na území Vojvodiny. Dnešný jednodňový pobyt v JZR bol dokončením oficiálnej návštevy z augusta, ktorú bola prerušená 31. augusta po tragickej autonehode. Pri nej do kolóny na ceste Belehrad - Nový Sad narazilo protiidúce vozidlo, pričom zahynul riaditeľ odboru na Ministerstve hospodárstva SR Peter Jonáši a juhoslovanský vodič z premiérovej kolóny a ďalších 12 ľudí bolo zranených.

Slováci v Juhoslávii očakávajú pomoc

Slováci žijúci v juhoslovanskej Vojvodine privítali dnešnú návštevu predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Považujú to za potvrdenie starostlivosti Slovenska o ich život na dolnej zemi a prejav ochoty pomôcť v zachovaní kultúrnych tradícií, ktoré pretrvávajú už viac ako 250 rokov. Podľa predsedu Matice slovenskej v Juhoslávii Rastislava Surového, návšteva znamená veľa, lebo je potvrdením záujmu slovenskej vlády o Slovákov v Juhoslávii.

Návšteva v JZR za maximálnych bezpečnostných opatrení

Dopravná nehoda, ktorá bola príčinou prerušenia návštevy Mikuláša Dzurindu v Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) koncom augusta si počas jej dnešného pokračovania vyžiadala maximálne bezpečnostné opatrenia. Cestu kolóny automobilov s premiérom monitorovali policajné hliadky takmer na každom kilometri. Pripojenie všetkých vedľajších ciest boli zablokované už dlhší čas pred prejazdom kolóny, čo vytváralo značné dopravné zápchy. V samotnom Belehrade boli cesty po ktorých prechádzala kolóna vypratané a oba jazdné pruhy boli voľné. Tak jedna z najfrekventovanejších ulíc - Bulvár Kneza Miloša, kde každú hodinu prechádza tisíce aut, vyzeral ako by život na chvíľu úplne zamrel. Podobne bolo aj na všetkých cestách do Kovačice.

Pentagon potvrdil, že začal útoky na Afagnistan

Americká armáda oficiálne potvrdila začiatok útokov na Afganistan. Centrom afgánskej metorpoly Kábul dnes krátko po 18:00 stredoeurópskeho času podľa očitých svetov otriasla séria mohutných výbuchov, uviedla agentúra Reuters. Svedkovia vypovedajú o minimálne štyroch raketách, ktoré dopadli docentra Kábulu. Biely dom vydá čoskoro oficiálne vyhlásenie. Kábul je bez elektriny a počuť protileteckú paľbu, hovoria očití svedkovia.is

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 2. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 3. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 4. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 5. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 6. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 7. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 8. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 10. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 710
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 501
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 609
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 349
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 018
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 5 292
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 3 984
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 532
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 162
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 603

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prodekan Karlovej Univerzity: Konšpirátori na univerzite dostávajú zbytočnú legitimitu

Jan Bičovský hovorí, že prísne posudzujú, koho si zavolajú.

KOMENTÁRE

Kto porazí Zemana a Babiša alebo hľadanie nádeje v Česku

Čechov čakajú prezidentské aj parlamentné voľby.

DOMOV

SME Naživo: Kto šíri hoaxy, konšpirácie a propagandu

V diskusii SME budú odborníci diskutovať o propagande.

Neprehliadnite tiež

Štátna zdravotnícka univerzita sa má zmeniť na verejnú vysokú školu

Rezort zdravotníctva chce zabrániť nerovnému postaveniu vysokých škôl.

Rozsudkom roka je prepustenie žiadateľky o azyl

Zákon o pobyte cudzincov vo výnimočných prípadoch umožňuje zaistiť aj žiadateľa o azyl.

Odsúdení za vzaždu podnikateľa Kaciana žiadajú nové konanie

Obhajoba tvrdí, že sa vyskytli nové skutočnosti.

Matovič: Listy v parlamente otvárali aj pred pokynom kancelára

Matovič si zadržanú pohľadnicu zobral nasilu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop