Bratislava 8. februára (TASR) - Na Slovensku stále platí zákon o trvalom usídlení kočujúcich osôb z roku 1958, ktorý diskriminuje Rómov a je v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach a základných slobodách.
Podľa jeho znenia majú národné výbory povinnosť poskytovať všestrannú pomoc osobám vedúcim kočovný spôsob života, a to s cieľom zmeniť štýl života na usadlý.
Text zákona, ktorý odborníci označujú za relikt totalitnej minulosti, bol motivovaný snahou donútiť Rómov, aby sa prispôsobili spôsobu života majoritnej spoločnosti. Kočovný spôsob života definuje zákon ako túlanie sa z miesta na miesto, vyhýbanie sa poctivej práci alebo nekalý spôsob obživy.
V praxi zákon umožňoval donútenie občanov rómskej národnosti, aby sa presťahovali do vopred určenej obce, pretrhli svoje rodinné väzby a začlenili sa do pracovných kolektívov, od ktorých sa očakávalo, že svojim "výchovným pôsobením" prispôsobia nového člena normám okolia. Podľa odborníkov sa zákon zaslúžil aj o likvidáciu tradičných rómskych remesiel.
Samotný zákon bol novelizovaný začiatkom 90. rokov. Bola z neho však len odstránená pasáž o sankciách, čím sa stal v praxi neaplikovateľný.
Susedná Česká republika na návrh komunistických poslancov zákon zrušila v roku 1998 a jeho existenciu označila ho za hanbu českého právneho poriadku.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR pripravil v týchto dňoch návrh na zrušenie celého zákona.