SME

Vláda bude rozhodovať o školnom

BRATISLAVA 9. februára (SITA) - Vláda by mala v utorok rozhodnúť aj o spoplatnení vysokoškolského štúdia. Návrh zákona o študentských pôžičkách predkladá na rokovanie kabinetu minister školstva Martin Fronc a vicepremiér a minister financií Ivan Mikloš. N

orma upravuje nielen školné, ale aj systém štipendií, študentských pôžičiek a mení pôsobenie študentského pôžičkového fondu.

Ak vláda zákon schváli, od budúceho akademického roka by mali študenti platiť od 5 do 30 percent priemerných nákladov na štúdium. Znamená to, že by si platili školné od 3650 do 21 900 korún. Výšku školného by pritom mali určiť zástupcovia príslušnej školy. Štvrtinu z vybratých prostriedkov musí pritom vysoká škola použiť na prospechové alebo sociálne štipendiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásadným spôsobom zákon mení aj poberanie študentských pôžičiek. Podľa predloženej normy bude môcť o pôžičku požiadať každý študent, ktorý študuje na vysokej škole na Slovensku, alebo na zahraničnej škole. Suma pôžičky však bude viazaná na výšku školného. Predkladateľ v materiáli tvrdí, že spolupodieľaním sa študentov na nákladoch na štúdium sa zvýši ich pocit zodpovednosti za študijné výsledky. Zvýšiť by sa tak mali aj ich nároky na samých seba i na kvalitu poskytovaného vzdelávania. Ministerstvo financií argumentuje tiež tým, že školné bude prínosom aj pre vysoké školstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon zároveň mení aj pôsobenie študentského pôžičkového fondu. Jeho práva a povinnosti by prevzala právnická osoba, ktorú by založil štát. Správa fondu by sa pritom uskutočňovala na základe zmluvy uzavretej medzi ministerstvom školstva a touto právnickou osobou. Kontrolu nad správou fondu by zabezpečovala dozorná rada, ktorej členov by vymenoval minister školstva. Jedného z jej členov však navrhuje Študentská rada vysokých škôl.

Z predloženého zákona tiež vyplýva, že sa zvýši sociálne štipendium, a to zo súčasných 2000 korún na 5000 korún. Nový systém sociálnych štipendií by mal zvýšiť výšku podpory študentov zo sociálne slabšieho zázemia a zároveň zvýšiť celkový počet poberajúcich toto štipendium. Zo súčasných 7 percent poberateľov by sa ich počet mal zvýšiť na 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatívna rada vlády návrh zákona koncom januára prerokovala s niekoľkými pripomienkami, ktoré boli zapracované. V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa k nemu vyjadrilo zo 42 subjektov 36. Tie mali celkovo 88 pripomienok, z ktorých predkladateľ akceptoval 61.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 829
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 502
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 553
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 434
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 354
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 328
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 272
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 018
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Scott McTominay oslavuje gól.

Pri oboch tituloch stál aj slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.


a 1 ďalší
Juraj Kucka (Slovan) sa lúči s hráčskou kariérou so spoluhráčmi a fanúšikmi v záverečnom 10. kole nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul ŠK Slovan Bratislava - FC Košice.

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
Novak Djokovič.

Vo finále sa predstaví proti turnajovej šestke Hubertovi Hurkaczovi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu