ej rady. Podľa jeho slov takýto postup nepodporili zástupcovia Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) a Kresťanskodemokratického hnutia. Koaliční partneri argumentovali tým, že by sa podaním na ÚS venovala väčšia pozornosť referendu, než by bolo potrebné. "Je to ich stanovisko a my ho rešpektujeme," dodal Bugár s tým, že SMK samostatný podnet alebo s prípadnou pomocou Aliancie nového občana (ANO), na ÚS SR nepodá. O tom, čo bude po referende, ak bude vôbec úspešné, je podľa predsedu SMK teraz predčasné hovoriť.
Predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda poznamenal, že podanie na ústavný súd je právne sporné, pretože ústava ponúkala takúto možnosť prezidentovi a ten ju nevyužil. "Nie celkom sa nám zdá vhodné ísť do právne sporných vecí," dodal. Silnejším politickým argumentom podľa neho však je, že by neradi vzbudzovali predstavu, že niekto chce brániť, či vytvárať umelé prekážky v konaní referenda. Premiér nechcel konkretizovať, či sa na ústavný súd obrátia po konaní referenda.
Podľa podpredsedu KDH Pavla Minárika sa nemá zmysel sústreďovať na referendum. "Našou povinnosťou je sústreďovať sa na vládnutie a nie podružné veci," povedal s tým, že KDH sa chce sústrediť na podporu svojho prezidentského kandidáta Františka Mikloška.
Koalícia sa dnes dohodla na antidiskriminačnom zákone s tým, že riešenie sexuálnej orientácie je naďalej v dvoch alternatívach. Partneri sa zároveň dohodli, že či už prejde variant KDH alebo variant zvyšnej časti koalície, žiadna strana nebude zákon vetovať. Koaličná rada podporila aj školské návrhy z dielne KDH, ktoré sa týkajú určenia normatívu na žiaka pre základné školstvo a spoplatnenia vysokoškolského zákona. V oboch prípadoch však koalícia musí doriešiť finančné otázky.