Bratislava 10. februára (TASR) - Vysokoškoláci by mali od nasledujúceho akademického roka platiť za štúdium od 3600 do 21 900 korún ročne. Školné budú platiť aj interní doktorandi vysokých škôl (VŠ). Externým doktorandom, ktorí sú zamestnancami VŠ, môže platenie rektor odpustiť.
Vyplýva to z návrhu zákona o študentských pôžičkách, ktorý dnes schválil vládny kabinet. Materiál, ktorý vypracovalo Ministerstvo školstva SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR, tiež novelizuje parlamentom schválenú novelu vysokoškolského zákona.
O definitívnej výške školného v rozpätí od päť do 30 percent z priemerných nákladov na študenta ročne rozhodne VŠ. Peniaze budú smerovať do jej rozpočtu. Ak však bude vysokoškolák študovať dlhšie, ako je štandardná dĺžka štúdia, môže platiť aj 50 percent z ročných nákladov na štúdium. Výšku školného stanoví VŠ priamo na konkrétne študijné programy a formy štúdia.
Návrh zákona zvyšuje tiež hornú hranicu poskytovania ročných študentských pôžičiek z terajších 20 tisíc Sk na 40 tisíc korún. Konečná výška pôžičky, ktorú žiadateľ dostane, však bude závisieť od typu školy a štúdia. Peniaze bude môcť študent použiť výhradne na zaplatenie školného. Pôžička bude úročená takou úrokovou sadzbou, za akú si požičiava štát - v súčasnosti je to približne od 4,7 do 5,7 percenta. O pôžičku, ktorá sa poskytuje na jeden akademický rok, bude treba požiadať do 20. októbra. Nárok na pôžičku budú mať aj vysokoškoláci s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí študujú na zahraničných univerzitách, študenti externého štúdia a súkromných VŠ s trvalým pobytom na slovenskom území.
Pôžičku môže študent splácať už počas štúdia. Inak sa bude splácať po ukončení štúdia. Maximálna výška splátky bude limitovaná príjmom absolventa - mesačné splátky nemôžu prekročiť viac ako 10 percent z jeho príjmu. Študenti nebudú musieť splácať pôžičku dovtedy, pokiaľ ich príjem nedosiahne výšku minimálnej mzdy. Návrh počíta aj s tým, že od splácania pôžičky budú oslobodení absolventi, ktorí budú pracovať vo vybraných oblastiach verejného sektora (napríklad učitelia základných a stredných škôl).
Zmeny sa dotknú aj sociálneho štipendia, ktoré by malo dostávať viac ako 30 tisíc vysokoškolákov zo sociálne slabších rodín. Návrh posúva hornú hranicu sociálneho štipendia, ktoré bude až do výšky 1,2-násobku životného minima. Pri terajšej výške životného minima 4210 korún by to bolo 5050 korún, čo je približne o 3000 korún viac ako je súčasné najvyššie sociálne štipendium. Na sociálne štipendiá v súčasnosti ide 200 miliónov Sk.
Podľa návrhu by sa mal tento balík zvýšiť o pol miliardy korún, ktoré v súčasnosti dostávajú vysokoškolské internáty. Ak vládny návrh zákona poslanci schvália v nezmenenej podobe, vysokoškolské študentské domovy už nebudú dostávať dotáciu od 300 do 450 korún mesačne na lôžko. Ministerstvo školstva SR tiež nebude hradiť mzdy zamestnancom študentských domovov. Vysokoškoláci by sa preto mali pripraviť aj na vyššie ceny bytného - mesačne za lôžko zaplatia viac ako 2000 Sk mesačne.
ms rč