Ministerstvo obrany navrhuje, aby vojaci aj s požadovanou vojenskou technikou a materiálom vycestovali do konca mája. Okrem toho jeden dôstojník by mal pôsobiť v štábe mnohonárodnej brigády operácie vedenej NATO. Ten by mal odísť už v priebehu marca.
Vyslanie vojakov musí schváliť vláda aj Národná rada SR. Finančné náklady na prípravu, vyslanie a polročný pobyt 17 vojakov v operácii budú predstavovať 70 miliónov korún. Hradiť ich bude rezort obrany zo svojho rozpočtu.
Súčasný početný stav operácie ISAF je približne 5500 vojakov a prispieva do nej 33 krajín celého sveta. Slovensko je v súčasnosti poslednou krajinou spomedzi členských aj pozvaných krajín aliancie, ktorá sa na misii priamo nezúčastňuje.
Operácia ISAF plní úlohy rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN s cieľom pomáhať afganskej dočasnej vláde udržať bezpečnosť v Kábule a v jeho okolitých oblastiach tak, aby vláda, ako aj príslušníci OSN mohli pôsobiť v bezpečnom prostredí.
NATO prevzalo velenie nad silami ISAF 11. augusta 2003.
V Afganistane už v súčasnosti na letisku v Bagrame pôsobí 40 slovenských vojakov v rámci Američanmi vedenej operácie Trvalá sloboda.