Bratislava 11. februára (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) považuje správu mimovládnej organizácie na ochranu ľudských práv Human Right Watch (HRW) o slovenskom obchodovaní s vojenským materiálom za zmes poloprávd, nepodložených podozrení a tendenčne interpretovaných právd.
"Nebyť efektívnej činnosti kritizovaných slovenských štátnych orgánov, neboli by svetu známe prípady nelegálneho vývozu konvenčných zbraní," reagoval dnes pre TASR hovorca tajnej služby Vladimír Šimko.
HRW v utorok uviedla, že Slovensko slúžilo najmenej desaťročie ako "tranzitná krajina" pri prevážaní ilegálnych zbraní do vojnových zón od Afganistanu po Libériu. V správe poukazuje na desiatky dokázaných prípadov alebo podozrení, že obchodníci so zbraňami využili medzery v legislatíve na obídenie zbrojného embarga EÚ a OSN. Dodávky zbraní, granátov, delostreleckých zariadení a použitých stíhačiek údajne prešli cez letisko v Bratislave, smerujúc z nemenovaných krajín do KĽDR, Mjanmarska, Angoly, Sudánu a ďalších štátov.
Bratislavské letisko bolo podľa HRW údajne tranzitným bodom v plánoch na ilegálnu dodávku vojenského radarového systému do KĽDR v roku 1998, predaji 400 ton zbraní povstalcom v Sierre Leone v roku 1999 a predaji použitých stíhačiek do Angoly v roku 2001, uvádza sa v správe HRW.
"SIS nemá relevantne potvrdené informácie o dodávke zbraní zo Slovenska do Severnej Kórey. Nelegálny vývoz nevedeli potvrdiť ani partnerské spravodajské služby," spresnil Šimko.
Podľa neho SR dodržiava aj Kódex správania sa štátov EÚ pri vývoze zbraní, a to napriek skutočnosti, že zatiaľ nie je jej členom. Dôkazom toho je aj zverejnený pomer objemu povolených a zamietnutých žiadostí o obchodovanie s vojenským materiálom za rok 2003. Povolené boli obchody vo výške za približne jednu miliardu slovenských korún, no na druhej strane, práve s ohľadom na spomínaný kódex, kontrolné orgány zamietli viaceré obchody v objeme taktiež približne za jednu miliardu slovenských korún.
"SIS významne prispela k odhaleniu niekoľkých pokusov o nelegálny vývoz zbraní v minulosti. Uvedomujeme si, že legislatíva SR v danej oblasti nie je dokonalá, ale v mnohých aspektoch v súčasnosti predstihuje legislatívu viacerých členských štátov EÚ," uzavrel hovorca tajnej služby.