Bratislava 11. februára (TASR) - Väčšina predstaviteliek opozičných aj koaličných strán podporuje iniciatívu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré chce zmenami v legislatíve umožniť ženám anonymný pôrod. Matke, ktorá nemôže svoje dieťa vychovať a nechce z rôznych dôvodov prezrádzať svoju totožnosť, by sa tak umožnilo dať ho hneď po pôrode na adopciu.
"Toto je cesta ako predísť potratom," povedala Ľubica Navrátilová zo Slobodného fóra. Dnes, keď žena otehotnie a ocitne sa v hraničnej životnej situácii, stojí podľa nej pred neriešiteľným problémom. "Anonymné pôrody môžu problém týchto žien naozaj vyriešiť a pokiaľ sa umožní aj okamžitá adopcia, bude to skvelý nápad, ktorý podporím," zdôraznila Navrátilová pre TASR.
Poslankyňa za SDKÚ Eva Rusnáková si myslí, že vďaka takémuto legislatívnemu návrhu by sa dalo zabrániť takým situáciám, "keď matky dieťa porodia, ale keďže nemajú odvahu sa k tejto veci priznať, radšej ho položia niekomu na schody alebo ho v horšom prípade zabijú a hodia do kontajnera". Možnosť anonymného pôrodu by podľa nej prispela k záchrane ľudského života. Rovnako by to bola možnosť pre rodiny, ktoré nemôžu mať vlastné deti, aby si ich mohli adoptovať, konštatovala.
Poslankyňa za opozičnú ĽS-HZDS Ľudmila Mušková je jedným z troch zástupcov tohto opozičného klubu, ktorí hlasovali vlani v júli proti interrupčnému zákonu z dielne ANO. Aj preto víta návrh kresťanských demokratov. Slovenská spoločnosť by podľa nej mala pre ženy vytvárať priaznivé podmienky, pretože "potrebuje deti". "Mnohé tehotné ženy riešia svoju bezvýchodiskovú spoločenskú alebo sociálnu situáciu tak, že idú na interrupciu, iné konajú skratovo. Niektoré prípady majú aj tragický koniec, keď žena svoje dieťa zabije," zdôvodnila Mušková s tým, že anonymné pôrody by mohli byť šancou pre mnohé ženy.
Poslankyňa za Smer Darina Gabániová je lekárka a nie je proti interrupciám. Umožnenie anonymného pôrodu by však bolo podľa nej pre určitú skupinu žien tiež riešením. "Prečo nepomôcť ľuďom, ktorí povedzme spoločensky zlyhali. Aj toto je forma riešenia extrémnych prípadov," konštatovala.
Iveta Henzélyová z ANO zdôraznila, že návrh KDH nepozná. "Ak by to však malo pomôcť rozšíriť možnosti adopcií, v zásade nebudeme proti," uviedla.
Erzsébet Dolníková z SMK by s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovala za takýto návrh z dielne KDH. "Zatiaľ je to môj osobný názor, bude to treba najskôr prediskutovať v strane. Na prvý pohľad sa mi to zdá prijateľné," dodala.
Zásadne proti akejkoľvek anonymite, a teda aj proti anonymným pôrodom je poslankyňa za opozičnú KSS Dagmar Bollová. "Keď človek prijme nejaké rozhodnutie, musí niesť aj zodpovednosť," vyhlásila. Dodala, že je skôr za umožnenie interrupcií, a to najmä v prípade preukázateľne poškodeného plodu.
Návrh zákona, ktorý by umožnil anonymné pôrody, sa v Českej republike chystali predložiť poslankyne za ODS. Išlo o novelu matričného zákona, ktorý sa dostal do parlamentu už pred dvoma rokmi, ale snemovňa mala k nemu niekoľko výhrad. Poslankyne sa rozhodli návrh predložiť opäť.
S podobným návrhom utajených pôrodov prišli aj poslanci KDU-ČSL, ktorých materiál prešiel prvým čítaním. Navrhujú, aby rodička v takom prípade svoje dieťa nechala v nemocnici a jej meno by nebolo zapísané ani v rodnom liste dieťaťa. Prístup k jej osobným údajom by mal len lekár. V prípade anonymných pôrodov by k údajom o matke nemali prístup ani zdravotníci.
alf ds rč