SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Ozbrojený lupič úspešný v Tatrabanke

Bratislava 12. februára (TASR) - Zamaskovaný a ozbrojený lupič prepadol dnes krátko pred 18. hodinou pobočku Tatrabanky na Saratovskej ulici v Bratislave.

Neznámy páchateľ si z banky odniesol predbežným odhadom 100 tisíc korún. Polícia po neznámom páchateľovi intenzívne pátra.

V tomto roku ide už o šieste lúpežné prepadnutie banky na Slovensku. Ešte v pondelok si ozbrojený lupič odniesol zo žilinskej Poštovej banky jeden milión päťdesiattisíc korún.

TASR o prípade informovala Magda Krasulová, hovorkyňa prezídia Policajného zboru v Bratislave.

Chronológický prehľad prepadov bánk na území Slovenskej republiky.

 • 31. júla 1995 - Pri prevážaní peňazí pre Slovenskú sporiteľňu firmou Safety Trading z Bratislavy, v Nitre na Akademickej ulici prepadli a zbili šoféra vozidla. Páchatelia odcudzili valuty v hodnote 12 miliónov korún.
 • 6. januára 1996 - Najväčšiu finančnú krádež spáchal 26-ročný člen bankovej ochrany VÚB a.s. v pobočke v Nitre. Páchatelia vyradili z prevádzky signalizačné elektronické zariadenie, potom do banky vpustili spoločníkov, ktorí po prekonaní dverí a mreží z trezoru odcudzili financie v celkovej hodnote 173,5 milióna korún.
 • 17. januára 1997 - V expozitúre VÚB v Podolínci, okres Stará Ľubovňa, páchateľ prinútil pokladníčku pod hrozbou zbrane vydať 100 tisíc korún.
 • 16. júla 1997 - Lúpežné prepadnutie Ľudovej banky, a.s. v Bratislave. Páchatelia odcudzili 51 miliónov Sk, z toho 20 miliónov v korunách a zvyšok boli valuty.
 • 13. októbra 1997 - V Banskej Bystrici pred nočným trezorom pobočky VÚB páchatelia prepadli pracovníkov bezpečnostnej služby, prevážajúcich peniaze z a. s. KK Prior do nočného trezoru banky a ulúpili viac ako jeden milión korún.
 • 17. októbra 1997 - K ozbrojenému lúpežnému prepadnutiu došlo medzi obcami Lučatín a Slovenská Ľupča, okres Banská Bystrica. Ulúpená bola peňažná hotovosť 3 milióny korún, ktorú pracovníci civilno-bezpečnostnej služby prevážali do Dopravnej banky.
 • 11. novembra 1997 - Pri obci Podtureň v okrese Liptovský Mikuláš prepadli auto prevážajúce hotovosť Slovenskej sporiteľne. Páchatelia ulúpili 1,5 milióna Sk.
 • 26. novembra 1997 - Pri prepadnutí pošty na Námestí Oslobodenia v Senici páchatelia ukradli 5,5 milióna korún.
 • 16. decembra 1997 - Počas odovzdávania tržby do nočného trezoru Poštovej banky na Lazovej ulici v Banskej Bystrici lúpežne prepadli pracovníka predajne ESSEX, a. s, Lučenec. Ukradli mu 350 000 korún.
 • 13. marca 1998 - Pred VÚB na Jašíkovej ulici v Bratislave prepadli dvaja lúpežníci 21-ročného vodiča Škody Favorit, ktorý prevážal z firmy Eurocomp do banky dva milióny korún. Páchatelia pod hrozbou použitia zbrane ukradli nielen peniaze, ale aj auto, s ktorým ušli.
 • 19. januára 1999 - Pri lúpeži v Považskej Bystrici sa páchatelia pokúsili ukradnúť v areáli VÚB vyše 15 miliónov korún. Lúpež bola pripravená na vysokej profesionálnej úrovni, pričom polícia považuje za viac ako pravdepodobné, že lúpežníci disponovali podrobnými informáciami umožňujúcimi prepad uskutočniť.
 • 11. februára 1999 - Páchateľ prepadol expozitúru Ľudovej banky na Jesenského ulici v Bratislave a ukradol z nej valuty a slovenské koruny v hodnote vyše dvoch miliónov korún. Pri vstupe do budovy namieril pištoľ na pracovníka ochrany a odzbrojil ho. Neskôr namieril pištoľ na pokladníčky a pod hrozbou zastrelenia ich prinútil vydať peniaze. Po lúpeži ušiel cez okno na prízemí budovy.
 • 26. apríla 2000 - K nevydarenému pokusu o lúpež došlo v pobočke VÚB v Modrom Kameni, v okrese Veľký Krtíš.
 • 25. júla 2000 - Z trezorov Devín Banky v Trenčíne ukradol 25-ročný páchateľ z Novej Dubnice 8,5 milióna korún a potom sa priamo v banke zastrelil.
 • 29. decembra 2000 - S pištoľou v ruke ukradol asi 25-ročný muž z pobočky Tatra Banky na Saratovskej ulici v Bratislave približne 300 tisíc korún.
 • 7. februára 2001 - Ozbrojený a maskovaný muž vo veku 25 až 30 rokov lúpežne prepadol expozitúru VÚB v bratislavskej Petržalke. Po vyhrážkach, že použije strelnú zbraň, mu pracovníci banky vydali viac ako 750 tisíc korún.
 • 15. marca 2001 - Pri lúpežnom prepadnutí pobočky Ľudovej banky v bratislavskej Dúbravke, odcudzil neznámy páchateľ peniaze v sume okolo 200 tisíc korún.
 • 3. apríla 2001 - Približne 1,5 milióna korún v slovenských a zahraničných bankovkách ukradli ozbrojení maskovaní lupiči z bratislavskej pobočky Ľudovej banky na ulici Ľ. Fullu. Do banky vtrhli mladí muži s kuklami na hlave a pištoľami v ruke.
 • 16. apríla 2001 - Na Veľkonočnú nedeľu dvaja zamaskovaní páchatelia ozbrojení pištoľami prepadli pobočku Poľnobanky na Krížnej ulici v Bratislave. V priebehu desiatich dní sa podarilo túto bankovú lúpež objasniť.
 • 23. mája 2001 - Páchateľ ulúpil z pobočky Tatrabanky v Nitre vyše 250 tisíc Sk. Lupič vstúpil do pobočky pár minút pred jej zatvorením, keď v nej bolo málo zákazníkov.
 • 22. augusta 2001 - Ozbrojený páchateľ prepadol Poľnobanku v Piešťanoch, pričom zajal piatich rukojemníkov. Páchateľa po dvojhodinovom úspešnom presviedčaní polícia zadržala.
 • 28. september 2001 - Dvaja muži prepadli expozitúru VÚB v Sečovskej Polianke vo Vranovskom okrese. Obaja páchatelia boli vo veku 25 a 35 rokov a z banky si odniesli 351 tisíc korún a 760 amerických dolárov.
 • 4. októbra 2001 - Vyše 800 tisíc korún si odniesli dvaja zamaskovaní ozbrojení lupiči, ktorí prepadli pobočku Československej obchodnej banky na Námestí SNP vo Zvolene. Policajné zdroje nevylúčili, že lupiči mali komplicov, ktorí na nich čakali pred bankou a po čine unikli na osobnom aute nezistenej značky. Páchateľov lúpeže polícia zadržala.
 • 8. novembra 2001 - Dvaja ozbrojení a zamaskovaní muži vylúpili pobočku VÚB v Tornali, pričom odcudzili bližšie neurčené množstvo peňazí.
 • 13. decembra 2001 - Predpoludním prepadol zamaskovaný a ozbrojený páchateľ pobočku Slovenskej sporiteľne v Bratislave-Vajnoroch. Ulúpil okolo dvestotisíc korún.
 • 2. januára 2002 - V Banskej Štiavnici, v expozitúre VÚB, páchateľ odcudzili 59 tisíc Sk, pričom nikto nebol zranený. Potom ako mu pokladníčka dala do igelitovej tašky peniaze, tú si chcel vložiť do druhej igelitky. V roztržitosti si však nevšimol, že mu taška s peniazmi vypadla na podlahu. Z miesta činu ušiel naprázdno.
 • 4. marca 2002 - K ozbrojenému lúpežnému prepadnutiu pobočky Ľudovej banky došlo na Jesenského ulici v Bratislave. Dvaja páchatelia si odniesli lup v hodnote na tri až štyri milióny korún. Jeden z lupičov ozbrojený pištoľou odzbrojil pracovníka ochranky banky, pričom jeho zbraň dal svojmu spolupáchateľovi. Následne vošli obaja do pobočky, jeden z nich preskočil cez pult a priložil k hlave pracovníka pištoľ. Podal mu farebnú igelitovú tašku a prikázal, aby do nej nakladal peniaze. S igelitkou vybehli obaja páchatelia z banky a utekali smerom na Gorkého ulicu.
 • 16. januára 2003 - Peter T., 38-ročný recidivista z Kolárova prepadol pobočku VÚB v Kolárove. Pri pokuse o útek zabil privolaného policajta a následne sa pokúsil ujsť na bicykli. Výstrelmi z pištole poranil aj svojich prenasledovateľov. Následne došlo výbuchu a k znehodnoteniu ulúpenej čiastky. Zranený páchateľ keď videl, že nemá šancu na útek spáchal samovraždu.
 • 12. júna 2003 - Dvaja maskovaní páchatelia vošli do objektu UNI Banky banky v Čiernej nad Tisou. Jeden fyzicky napadol pracovníka súkromnej bezpečnostnej služby. Druhý s krátkou guľovou zbraňou v rukách po rozbití skla na priehradke žiadal od pracovníčky peniaze. Vydala mu päť miliónov korún. Obaja pracovníci banky utrpeli ľahké zranenie bez práceneschopnosti. Organizátorov a páchateľov zločinu o niekoľko hodín odhalili.
 • 25. novembra 2003 - Neznámy páchateľ vykradol s nespresnenou ručnou strelnou zbraňou pobočku nemenovanej banky na Ventúrskej ulici v Bratislave. Išlo o viac ako miliónovú lúpež.
 • 9. januára 2004 - Expozitúru VÚB v Smoleniciach prepadli dvaja maskovaní páchatelia ozbrojení dlhou strelnou zbraňou. Lupiči si pod hrozbou použitia zbrane odniesli so sebou asi 500 tisíc korún.
 • 20. januára 2004 - Škodu za takmer 400 tisíc korún spôsobil neznámy páchateľ, ktorý prepadol pobočku Uni banky na Dulovom námestí v Bratislave. Zlodej nebol maskovaný, tvár si len čiastočne zakryl pletenou čiapkou a šálom vytiahnutým po ústa. Ukázalo sa, že predmet, ktorý vydával za zbraň a ohrozoval ním zamestnancov, bol iba atrapou.
 • 30. januára 2004 - V pobočke Unibanky v Serede ukradli 600 tisíc korún. Chlap so šiltovkou na hlave preskočil pult a ohrozoval dvoch zamestnancov banky. S ukradnutými peniazmi ušiel.
 • 6. februára 2004 - Kuklou zamaskovaný lupič so zbraňou v ruke si pri lúpeži banky v Dolných Vesteniciach v okrese Prievidza odniesol lup vo výške 434 tisíc korún. "Pracovníčka pobočky v strachu o svoj život mu dala finančnú hotovosť. Páchateľ z miesta činu utiekol,"
 • 9. februára - Zamaskovaný a ozbrojený lupič prepadol Poštovú banku v Žiline. Pracovníkov banky vyzval, aby nestláčali žiadne poplašné zariadenia a odovzdali mu peniaze. Lupič si z banky odniesol jeden milión 50 tisíc korún.
_novy_riadok_
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Bezbariérové vozidlo
 2. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 3. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Zelená Bratislava
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Ruža zmeny
 8. Úpravy automobilov pre ZŤP
 9. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 10. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 595
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 070
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 591
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 647
 5. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 12 240
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 929
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 004
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 003
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 998
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 8 750
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka nepodporuje sankcie za odmietnutie testovania (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Peter Tkačenko

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.
Jan Tratnik vyhral 16. etapu na Giro d'Italia 2020.
CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Neprehliadnite tiež

Reforma justície nie je podľa šéfa súdnej rady návratom k mečiarizmu

Predseda Združenia sudcov Slovenska kritizuje pripravovanú novelu.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Kolíková plánuje na budúci rok otvoriť zákon o konflikte záujmov

laňajšie majetkové pomery politikov stále nie sú zverejnené.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

V koalícii je zhoda, Čaputová sankcie za neúčasť na testovaní odmieta

Koalícia podporuje dobrovoľné testovanie, kto nepríde, mal by ísť do karantény.

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič na zasadnutí Bezpečnostnej rady.

Budaj chce, aby štátna ochrana vlastnila pozemky v národných parkoch

Ochrana prírody nevlastní v národných parkoch ani štvorcový meter pozemkov, tvrdí Budaj.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.