dporuje ich existenciu. Pripravuje totiž takú zmenu volebného zákona, ktorá zabezpečí finančný príspevok zo štátneho rozpočtu aj pre také strany, ktoré získajú vo voľbách len dve, prípadne jedno percento hlasov voličov.
"Takto sa bude živiť sekretariát malých politických strán a predlžovať ich existencia," tvrdí nezávislý poslanec NR SR a predseda Smeru R. Fico. Uvedomuje si, že jeho návrh novely volebného zákona, ktorý dnes vláda zamietla, narazí na odpor aj pri prerokúvaní v parlamente. Smer však podľa jeho slov považoval za potrebné vyjadriť svoj postoj k malým politickým stranám, "ktoré otravujú politický život". Zvýšenie volebného kvóra z piatich na sedem percent by navyše, ako tvrdí, ohrozilo Stranu demokratickej ľavice, Kresťanskodemokratické hnutie, Demokratickú stranu, Sociálnodemokratickú stranu Slovenska aj iné malé strany.
Fico sa nazdáva, že zamietnutie jeho návrhu zákona vládnym kabinetom Mikuláša Dzurindu je politicky motivované. Vláda ma vníma ako vážneho súpera nielen ako osobu, ale aj Smer chápe ako závažného protivníka s veľkou perspektívou, dodal v rozhovore pre TASR.
Vláda SR na dnešnom rokovaní vyslovila nesúhlas s návrhom nezávislého poslanca Roberta Fica na novelu volebného zákona, ktorého cieľom bolo zvýšiť percento hlasov získaných vo voľbách na vstup politickej strany do Národnej rady SR z 5 na 7 percent, v prípade koalície dvoch alebo troch strán zo 7 na 14 percent a pri koalícii viac ako troch strán z doterajších 10 na 21 percent.