ekonomických fórach podnikateľov Slovenska a hosťujúcich krajín. Počas oficiálnych rokovaní Schuster so svojimi hostiteľmi by mal venovať predovšetkým pozornosť bilaterálnej spolupráci, situácii na Balkáne, ale aj integračným snahám oboch krajín. V Belehrade sa stretne aj so srbským vládnym splnomocnencom pre Kosovo Nebojšom Čovičom a navštívi aj Podgoricu, kde bude rokovať s najvyššími zástupcami Čiernej Hory.
Srbsko a Čierna Hora ako aj Macedónsko boli v rámci bývalej Juhoslávie pred vyhrotením situácie na Balkáne významnými obchodnými partnermi vtedajšieho Československa. Za posledných 10 rokov obchodná výmena poklesla a v súčasnosti sa hľadajú spôsoby na jej oživenie. Tak za prvých 11 mesiacov minulého roka Slovensko zo Srbska a Čiernej Hory doviezlo tovar v hodnote 528 miliónov korún a z Macedónska iba za 57 miliónov. Vývozná bilancia SR je o niečo lepšia, keď vyviezla tovar do Srbska a Čiernej Hory v hodnote dvoch miliárd korún a do Macedónska za 125 miliónov Sk. Aj v tejto oblasti však došlo k poklesu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Viaceré slovenské podniky prejavili záujem podieľať sa na obnove srbského hospodárstva, ale pre nejasnú politickú situáciu v tejto krajine spolupráca nedosahuje plánovaný rozsah.
Obe hostiteľské krajiny majú snahu zapojiť sa do NATO a Európskej únie. Odhaduje sa, že Macedónsko ma bližšie k členstvu v NATO než jeho severný sused. V Skopje očakávajú, že čoskoro spolu s Albánskom a Chorvátskom dostanú pozvanie zapojiť sa do tohto bezpečnostného združenia. Srbsko a Čierna Hora sa uchádza zatiaľ o členstvo v Partnerstve za mier (PZM). Situáciu im v značnej miere sťažuje nejasná politická situácia v Srbsku, keď ani po voľbách nedošlo k jej stabilizácii. Viacerí predstavitelia tak NATO ako aj EÚ vyhlásili, že nová politická garnitúra musí jasne preukázať snahu uskutočniť reformy - a iba potom sa začne vážnejšie uvažovať o zapojení tejto krajiny do európskych zoskupení. Očakáva sa, že o slovenských skúsenostiach s reformou budú hovoriť najvyšší predstavitelia dvoch krajín.