nistanu, Indie, Ukrajiny, Bulharska, nástupníckych štátov ZSSR a štátov bývalej Juhoslovanskej zväzovej republiky. Ako rezort zdôvodňuje v materiáli predloženom na medzirezortné pripomienkové konanie, dôvodom je vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ). Ako štát únie totiž už nebudeme môcť udržiavať pri vzájomnom uznávaní odborných kvalifikácií nadštandardnejšie vzťahy s tzv. tretími krajinami ako s členskými štátmi EÚ. Rezort navrhuje dohody s Irakom, Mongolskom, Afganistanom a Indiou ukončiť jednostranným vypovedaním zo strany SR. V prípade dokumentov s Ukrajinou, Bulharskom, štátmi bývalého Sovietskeho zväzu a Juhoslávie ich navrhuje MŠ SR ukončiť vzájomnou dohodou. Ak by tieto krajiny nereagovali na návrh SR, slovenská strana by mala pristúpiť k jednostrannému vypovedaniu.
Najstaršia je dohoda s bývalým ZSSR, s ktorým bývalá Československá socialistická republiky podpísala dohodu o uznávaní rovnocennosti dokladov v júni 1972. O tri roky neskôr v októbri bola podpísaná dohoda s Indiou, pričom sa automaticky predlžovala na každých päť rokov, pokiaľ ju šesť mesiacov vopred nevypovedala jedna zo strán. Dohoda s Bulharskou ľudovou republikou pochádza z apríla 1982, pričom by mala platiť dovtedy, kým ju jedna zo zmluvných strán písomne nevypovie v jednoročnej lehote. V máji 1982 nadobudla platnosť zmluva s Afganistanom. Na neurčitý čas s výpovednou lehotou jeden rok bola podpísaná dohoda s Mongolskom, ktorá platí od marca 1990. S rovnakými podmienkami platí od januára 1990 aj dohoda s Irakom. Dohoda s bývalou Socialistickou federatívnou republikou Juhoslávie nadobudla platnosť v auguste 1990. Najmladšia je dohoda s Ukrajinou, ktorá nadobudla platnosť vo februári 2000.
Podľa materiálu si členské štáty EÚ uznávajú kvalifikácie na základe mnohostranných dohovorov UNESCO a Rady Európy, a to hlavne podľa Lisabonského dohovoru o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania, ako aj podľa dvojstranných dohôd o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov na účely pokračovania v štúdiu. Z toho dôvodu SR nemusí vypovedať už uzatvorené dohody s Českom, Maďarskom a Poľskom. Podpísaná bola už aj dohoda s Nemeckom, Memorandum o porozumení s Rakúskom a pripravuje sa dohoda s Talianskom. V platnosti môžu zostať aj dohody s Chorvátskom a Rumunskom, avšak len v tom prípade, ak Slovensko obmedzí ich platnosť iba na uznávanie na účely pokračovania v štúdiu v druhom štáte.