v diplomacii a presviedčať štáty Európskej únie (EÚ), aby nemenili pôvodné dohody. Obmedzenia pre zamestnávanie občanov z nových členských krajín únie nepovažuje za šťastné, ale nechce ich ani dramatizovať. Na skúsenostiach z návštevy Nemecka poukázal na to, že problémom je skôr neochota Slovákov cestovať za prácou a vzdelaním. Podľa tamojších podnikateľov, slovenský stredný a vysoký manažment najmenej využíva ponuky na ďalšie vzdelávanie v Nemecku.
Iniciatívu SMK nepodporil ani podpredseda KDH pre zahraničnú politiku a bývalý hlavný vyjednávač s úniou Ján Figeľ. Za dôležitý označil postoj vlády ako partnera vlád, ktoré prechodné obdobie pre voľný pohyb osôb prijali, alebo nad ním uvažujú. Istú úlohu zohráva aj stranícka komunikácia, účinnejšia je ale priamo na fórach, kde sa ľudovci stretávajú. Odmietavý postoj k obmedzeniam pracovného trhu Figeľ tlmočil na pôde EPP v Európskom parlamente (EP). Zdôraznil, že KDH deklaruje svoje stanovisko od ukončenia prístupových rozhovorov.
Členmi európskych ľudovcov sú tri vládne strany – SDKÚ, KDH a SMK. Aliancia nového občana (ANO) je súčasťou európskych liberálov. Jozefa Banáša z ANO iniciatíva SMK prekvapila. Za vhodnejšiu pokladá diplomatickú cestu, nie deklarácie. "Ak už, mala to byť iniciatíva vlády - a nie politickej strany,“ povedal pre SITA.