Bratislava 15. februára (TASR) Premiér Mikuláš Dzurinda by mal podľa podpredsedu vlády Pála Csákyho hľadať podporu 78 poslancov, ktorí hlasovali za Programové vyhlásenie vlády. Premiérovo rokovanie s piatimi nezávislými poslancami o podpore vládnych zákonov vníma ako jeho legitímne právo, no nie najvhodnejšie do budúcnosti. Aj keby Slobodné fórum (SF) pristúpilo ku koalícii, udrží si svoj balíček hlasov a stále bude môcť efektívne korigovať spôsob vládnutia, zdôraznil Csáky v dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic vníma pre svoju stranu dohodu so SF ako prioritnú. Pri podpore rezortných zákonov sa budem prioritne uchádzať o podporu poslancov SF, podotkol minister. a dodal, že spoliehať sa dlhodobo na exposlanca KSS a súčasného nezávislého poslanca Hermana Arvaya by bolo pre KDH problémom, dodal.
Premiér podľa podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča nevie komunikovať vo vnútri koalície, preto hľadá hlasy aj v opozícii u nezávislých poslancov. Rokovanie poslancov Ľudovej únie (ĽÚ) Ladislava Polku a Vladimíra Kiňa s premiérom Dzurindom nás nepríjemne prekvapilo, skonštatovala podpredsedníčka ĽÚ Oľga Keltošová. Predčasné voľby považuje ako jediné riešenie zo súčasnej situácie, keď sa nevie dohodnúť premiér s lídrom SF Ivanom Šimkom. Vládna koalícia sa nebojí referenda, je to drahý prieskum verejnej mienky, podvod na občanoch, odporučíme svojim voličom, aby sa na ňom nezúčastnili zdôraznil Csáky. Lipšic nevníma referendum za protiústavné, jeho strana odporučí svojim voličom nezúčastniť sa na ňom, pretože aktivity opozície považuje za nepoctivú iniciatívu. Smer a ĽÚ budú vyzývať na účasť v plebiscite.
Smer chce opätovne iniciovať aj odvolanie členov vlády. Pri tom treba mať jasné dokumenty a dôvody na ich odvolanie, zdôraznil Čaplovič. Spolu s ĽÚ chcú ešte rokovať o konkrétnych krokoch.