Bratislava 16. februára (TASR) - Do konca tohto roku bude pre legislatívny proces pripravený nový zákon o národnostných menšinách. Bude to plne v intenciách programu vládneho kabinetu, keďže takáto právna norma v slovenskom právnom poriadku chýba a bude aj v súlade s právom Európskej únie. V súvislosti so svojou najdôležitejšou legislatívnou agendou na najbližšie obdobie to konštatoval podpredseda vlády Pál Csáky.
Prvú verziu zákona už navrhli experti vo viacerých variantoch, pričom reflektujú aj skúsenosti z obdobných právnych noriem prijatých v Poľsku, Maďarsku a Českej republike. Csáky predpokladá o právnej norme rozsiahlu politickú diskusiu.
Staromilské ponímanie postavenia národnostných menšín v jednotlivých krajinách stráca v rozširujúcej a integrujúcej sa Európe svoj zmysel, zdôraznil vicepremiér. Nová zákonná úprava bude podľa jeho slov tiež riešiť, aké kritériá budú určovať akceptovateľnosť menšín exekutívou, a teda aj ich nárokov na podporu a pomoc. Od roku 1991 platí úzus vypracovaný na základe uznesenia vládneho kabinetu, ktoré na našom území uznáva na základe historického princípu tucet národnostných menšín. Na takomto základe je kreovaná tiež Rada vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny, dodal.
Csáky pripomenul citlivosť administratívneho rozdeľovania národnostných menšín, keď Rada Európy, ale aj OBSE rozlišuje v Európe historické - autochtónne menšiny a tie, ktoré vznikli migráciou jej príslušníkov. Na problém v európskom meradle upozornilo v súčasnosti Francúzsko, keď pristúpilo k zákazu verejného proklamovania svojej etnicity nosením jej symbolov napríklad v školách a úradoch. Vyriešiť ho môže iba diskusia, akým smerom sa bude Európa uberať o 50 či 100 rokov, aké sú tradičné kontinentálne hodnoty a ktoré nové prvky v nich prijme alebo nie.
Slovenská republika podľa Csákyho presvedčenia základné ľudské práva garantuje každému, kto žije na jej území. Sú to aj práva pre cudzincov, ku ktorým sme sa zaviazali akceptovaním medzinárodných zmlúv a dohôd. Niet však dôvodu uznávať ich komunity ako nové národnostné menšiny so všetkými kolektívnymi právami a zodpovednosťou. O žiadnom znevýhodnení príslušníkov iných národností nemôže byť reč, právo zakladať si vlastné spolky im slovenský právny systém zaručuje, zdôraznil Csáky.
Základným kritériom pre posudzovanie nových migračných etnicít je získanie štátneho občianstva jej príslušníkov. Podobné kritériá platia aj v iných štátoch EÚ na to, aby boli ich orgánmi uznané ako zvlášť zreteľahodné pomoci pri rozvíjaní ich jazyka a kultúry, povedal v závere pre TASR podpredseda vlády SR Pál Csáky.