Bratislava 17. februára (TASR) - Zriadenie národného registra znečistenia predpokladá návrh zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia. Na marcovej schôdzi budú o ňom poslanci rokovať v druhom čítaní.
Register by mal obsahovať informácie od vlastníkov alebo prevádzkovateľov, ktorí uvoľňujú do prostredia znečisťujúce látky, alebo prenášajú mimo lokalitu prevádzkarne znečisťujúce látky či odpady. Taktiež aj údaje o uvoľňovaní znečisťujúcich látok z rozptýlených zdrojov.
Národný register znečistenia bude počítačovou databázou s prípadným prepojením na niektoré ďalšie databázy, napríklad na informačný systém integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania. K informáciám z neho bude mať prístup aj verejnosť. Mal by byť vytvorený tak, aby uľahčoval prístup k informáciám v registri, predovšetkým prostredníctvom internetu.
Na lepšiu orientáciu verejnosti pri vyhľadávaní požadovaných informácií sa zriadi takzvaný metadátový katalóg. Pôjde o zoznam, ktorý bude záujemcom poskytovať prehľad o tom, kde hľadať konkrétny druh informácie. Takéto katalógy sa vytvárajú aj v iných krajinách ako praktická pomôcka pri získavaní informácií o životnom prostredí.
Vzhľadom na zavedenie a potrebnú aktualizáciu metadátového katalógu a národného registra znečisťovania sa počíta s vytvorením troch nových miest v Slovenskej agentúre životného prostredia a Slovenskom hydrometeorologickom ústave. V roku 2005 bude treba investovať do vytvorenia registra a katalógu 500 tisíc Sk. V ďalšom roku by výdavky mali dosiahnuť 400 tisíc. V roku 2007 by to už malo byť 1,4 milióna a v ďalších rokoch 1,2 milióna korún.
V súčasnosti upravuje problematiku prístupu verejnosti k akýmkoľvek informáciám, nielen o životnom prostredí, zákon o slobodnom prístupe k informáciám. V značnej miere vychádza z princípov Aarhuského dohovoru, ktorý patrí medzi prelomové medzinárodné dokumenty v oblasti reálneho napĺňania základných ľudských práv a slobôd v oblasti súvisiacej so starostlivosťou o životné prostredie.
Konvencia bola prijatá v roku 1998, Slovensko však nie je jej signatárom. Vláda SR ale v roku 2000 vyslovila súhlas s prístupom k tomuto dohovoru a zároveň uložila ministrovi životného prostredia predložiť na rokovanie vlády návrh opatrení na zabezpečenie jeho vykonávania.