nie, ktoré navrhla SIS a chceli sa zdržať hlasovania. SIS ministrom odporučila vyjadriť nesúhlas s poslaneckým návrhom. Skupina koaličných poslancov na čele s Pavlom Minárikom z KDH chce novelou zabrániť, aby SIS a Vojenské spravodajstvo (VS) ovplyvňovali verejnú mienku prostredníctvom spolupracovníkov z médií. V zákone chcú jasne stanoviť, že osobou konajúcou v prospech informačnej služby nesmie byť vydavateľ periodickej tlače, prevádzkovateľ iného hromadného informačného prostriedku, šéfredaktor, redaktor, moderátor, zamestnanec alebo ich spolupracovník. Zároveň príslušníci spravodajských služieb by sa v prípade schválenia navrhovaných zmien nesmeli vydávať za novinárov.
Ako povedal pred novinármi minister obrany Juraj Liška (SDKÚ), ak by sa hlasovalo, hlasoval by proti návrhu novely, pretože bude onedlho predkladať nový návrh zákona o tajných službách. Zároveň pripustil, že určité časti poslaneckého návrhu sa môžu dostať do zákona pripravovaného jeho rezortom. Liška sa vyjadril aj k možnej spolupráci SIS a novinárov. "Myslím, že novinári by mohli pracovať pre tajné služby,"
Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka vláda nechala rozhodnutie na parlament. Sám sa však s novelou v celku stotožňuje. Palko predpokladá, že KDH bude v parlamente hlasovať za jej prijatie.
ANO sa podľa svojho predsedu Pavla Ruska na dnešnom rokovaní vlády nechcela unáhľovať. O návrhu chce ešte rokovať v poslaneckom klube, ale aj v koalícii. Rusko si myslí, že existuje potreba riešenia situácie v SIS a vymedzenia určitého koridoru, v ktorom by sa mala pohybovať. Podľa Ruska SIS využívala a využíva spoluprácu s novinármi. "Nie je to v poriadku," konštatoval.