mi skritizoval tohtoročný rozpočet. Tvrdí, že v ňom bude chýbať asi 350 až 400 miliónov korún. "Je povinnosťou štátu zabezpečiť normálnu prevádzku vysokých škôl," zdôraznil na tlačovej besede Sinay, podľa ktorého budú rektori chýbajúce financie žiadať od vlády. Prezident SRK sa pritom spolieha na príklady z minulosti, keď kabinet niekoľkokrát oddlžil základné a stredné školy.
Sinay tvrdí, že peniaze budú vysokým školám chýbať, pretože nebol v rozpočte zohľadnený nárast cien energií. Konštatoval, že univerzity už niekoľko rokov majú rovnakú spotrebu, ale náklady na energie neustále rastú. Tohtoročný rozpočet pre vysoké školy sa síce zvýšil o 1,16 miliardy korún, z nich však 550 miliónov korún pôjde na klinické pracoviská, 440 miliónov na pokrytie minuloročných nákladov na tzv. "zdravotnícku tabuľku", čo znamená, že na rozvoj škôl zostane 165 miliónov korún. Sinay zdôraznil, že táto suma je nedostačujúca. V súvislosti s rozpočtom SRK ocenila, že sa zvýšila dotácia na vedu o 300 miliónov korún. Na druhej strane však rektori upozorňujú, že táto suma bola zvýšená na úkor prevádzky.
Vysoké školy sa podľa neho nechcú spoliehať na školné od študentov, pretože tieto poplatky by nemali byť využité na prevádzkové náklady, ale na skvalitnenie štúdia. Prezident SRK dnes zdôraznil, že rektori zákon o študentských pôžičkách, ktorý zavádza školné, podporujú len ak budú splnené ich tri požiadavky. Najdôležitejšou je úloha vlády zverejniť harmonogram, ako naplní svoje programové vyhlásenie, že vláda bude zvyšovať dotácie pre vysoké školstvo zo štátneho rozpočtu s cieľom dosiahnuť postupne úroveň krajín OECD, teda 1,33 % HDP. "Nie je možné, aby vláda plnila len jednu časť svojho programového vyhlásenia a nezamerala sa na plnenie programového vyhlásenia v celku," dodal Sinay. Ak totiž plní kabinet svoje vyhlásenie v prípade zavedenia školného, tak si má podľa rektorov splniť aj iné deklarované úlohy.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.