ely ako celok neodmietajú a vítajú posilnenie právomocí kontrolórov, ktoré by mali priniesť. Odmietajú však ustanovenia o procesnej stránke kontroly, ktoré výkon kontroly viažu na zákon o kontrole v štátnej správe. „Tento zákon nielenže popiera princípy územnej samosprávy, ale nezodpovedá ani požiadavkám Európskej únie, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo pri uzavretí negociačnej kapitoly finančná kontrola,“ uvádzajú v stanovisku z dnešného rokovania kontrolóri krajských samospráv.
Ich najväčšou výhradou je, že uplatňovanie pravidiel kontrolnej činnosti nemá podľa zákona o kontrole v štátnej správe záväzný, ale len odporúčací charakter. Riziká, ktoré prinášajú novely vo vládou schválenej podobe možno podľa kontrolórov odstrániť nahradením všetkých ustanovení viazaných na zákon o kontrole v štátnej správe výlučnou väzbou na zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite. Zákon o finančnej kontrole totiž považujú za plne harmonizovaný s európskou legislatívou. Tým, že rozlišuje predbežnú, priebežnú a následnú finančnú kontrolu, stanovuje aj adresné a kontrolovateľné kompetencie a zodpovednosti aplikovateľné pre celý verejný sektor.
Kontrolóri svoje výhrady k novelám vyjadrili už v pripomienkovom konaní, vláda ich však neakceptovala. "Ustanovenia zakladajúce povinnosť k zákonu o finančnej kontrole sa z noviel vo vláde stratili,“ povedal hlavný kontrolór Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Šagát. Dodal, že sa preto obrátia na poslancov Národnej rady, aby ich pri schvaľovaní do noviel zapracovali. Ak by sa tak nestalo, podľa kontrolórov by mohlo byť ohrozené aj čerpanie prostriedkov z kohézneho a štrukturálnych fondov Európskej únie. „Ak sa prijme režim, kde nebudú zohľadnené atribúty predbežnej, priebežnej a následnej kontroly, Európska únia zrejme do budúcna nedá mandát na čerpanie fondov v takej intenzite a forme, ako Slovenská republika požaduje,“ dodal Šagát.
br