BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Na slovenskom mediálnom trhu dnes oficiálne pribudne ďalší časopis - Nota Bene, ktorý však nedostať v žiadnom novinovom stánku, ale predávajú ho na uliciach bezdomovci. Úlohou tohto periodika, ktoré bude spočiatku vychádzať
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
raz do mesiaca, je dať ľuďom bez domova a ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii, možnosť zarobiť si jeho predajom. Ako pre agentúru SITA uviedla Sandra Tordová z Občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré časopis vydáva, z nultého čísla predali prihlásení kolportéri od začiatku septembra 3500 kusov, pričom v súčasnosti je zaregistrovaných 12 pravidelných predajcov. Štyria z nich si vďaka predaju môžu dlhodobo platiť ubytovňu, ďalší sa príležitostne v ubytovni zohrejú.
Ako dodala Tordová, mnohí predavači sa zoznámili s čitateľmi a odštartovali tak zabudnutú komunikáciu medzi väčšinovou spoločnosťou a ľuďmi bez domova. Predajcom časopisu však nemusí byť len bezdomovec, môže sa ním však stať každý človek, ktorý sa ocitol v zlej sociálnej situácii. Podmienkou však je, že každý, kto chce predávať Nota Bene, nesmie byť pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. Oficiálna cena jedného čísla je 26 korún, pričom polovicou tejto sumy pomôže čitateľ predávajúcemu. Ten si totiž kupuje časopis za 13 korún. Časopis vychádza zatiaľ ako mesačník, snahou redakčného tímu je však urobiť z neho čo najskôr dvojtýždenník a neskôr možno týždenník.
Nota Bene vznikol s podporou No Borders a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a pracujú v ňom mnohí profesionálni novinári, ako aj študenti žurnalistiky a svoj názor môžu vyjadriť aj bezdomovci. Myšlienka založiť pouličný časopis vznikla pred 10 rokmi v Anglicku, keď John Byrd a Gordon Roddick založili prvý časopis tohto druhu The Big Issue. Od toho času sa pouličné časopisy rozšírili do celého sveta a v súčasnosti ich vychádza asi 157. Okrem západnej Európy si ich môžu kúpiť čitatelia v Amerike, Austrálii, Afrike a v posledných rokoch sa udomácnili aj v krajinách strednej a východnej Európy. Slovensko sa tak pripojilo k Českej republike, Maďarsku, Rumunsku a Rusku.