SR na konvente o budúcnosti únie so štatútom pozorovateľa
BRUSEL 8. októbra (SITA) - Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny nebudú mať na konvente o budúcnosti Európskej únie, ktorý sa začne na budúci rok, hlasovacie právo a dostanú iba štatút aktívneho pozorovateľa. V praxi to znamená, že budú na tejto diskusii
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zastúpené podobne ako členské štáty Únie jedným predstaviteľom vlády a dvoma poslancami parlamentu. Ako pozorovatelia sa však nebudú môcť zúčastniť na prijímaní rozhodnutí, aj keď sa budú týkať fungovania únie v období, keď už budú jej členmi.
Cieľom konventu, ktorý bude pracovať 12 až 15 mesiacov, je pripraviť varianty dohôd, ktoré majú vzísť z ďalšej medzivládnej konferencie, zvolanej na rok 2004. Tá by mala priniesť kompletnú revíziu Zmluvy o EÚ a konkrétne zjednodušenie textu zmluvy a definovať prerozdelenie právomocí medzi úniou a členskými štátmi. Mala by takisto prerokovať záväznosť Charty základných práv EÚ, schválenej na summite v Nice a zaoberať sa výraznejším zapojením národných parlamentov do fungovania únie. Medzivládna konferencia by sa mala skončiť po štyroch mesiacoch rokovania a to ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2004.
Zástupcovia kandidátskych krajín nebudú môcť hlasovať v konvente ani v prípade, že by dohody o vstupe do EÚ podpísali už v priebehu budúceho roka. Návrh, aby sa ich štatút pozorovateľa zmenil po uzavretí dohody o vstupe na štatút riadneho účastníka konventu s hlasovacím právom teda neprešiel. Konvent bude zahrňovať po jednom vládnom predstaviteľovi a dvoch poslancoch z každého členského a kandidátskeho štátu, celkove 84 osôb z 28 štátov, ku ktorým sa pripojí ďalších 16 členov Európskeho parlamentu a jeden predstaviteľ Európskej komisie. Tento návrh posúdia šéfovia štátov a vlád už na blížiacom sa summite EÚ v Gente (19. októbra), ale definitívne ho schvália až na decembrovom summite v Laekene.