Smerodajné však bude preňho až vyjadrenie komisie OSN pre ľudské práva, ktorá bude zasadať v marci. Uviedol to v reakcii na správu osobitného spravodajcu generálneho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov Data Param Cumaraswamyho, v ktorej sa konštatuje porušenie noriem ochrany nezávislosti sudcov.
Ako dodal, podľa jeho znalosti Ústavy SR neboli pri odvolávaní Štefana Harabina porušené základné ľudské práva. Naopak porušenie základných etických noriem a pravidiel platných pre NS SR som zaznamenal v konaní predsedu NS SR, tvrdí Zajac. Rovnako odmieta tvrdenia o možnej politickej motivácii pokusu odvolať Harabina. "Ja v tom vidím len dôsledok jeho vlastného konania za posledné dva roky, čo s politickým nátlakom nemá nič spoločné", dodal Zajac.
Poslankyňa NR SR za HZDS Katarína Tóthová sa stotožňuje s konštatovaním osobitného spravodajcu OSN. Pokus o odvolanie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR bez predošlého disciplinárneho konania, bol podľa nej protiústavný. Pripomenula, že toto stanovisko tlmočila už pri odvolávaní podpredsedu NS SR Jozefa Štefanku, ale vládna koalícia to neakceptovala. "A toto nie sú jediné naše právne stanoviská, ktoré sú neakceptované a ktoré sú pravdivé", dodala v rozhovore pre TASR.
V správe, ktorú predložil komisii OSN pre ľudské práva osobitný spravodajca generálneho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov Dato Param Cumaraswamy, sa konštatuje, že snaha vlády SR odvolať Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR bez obhájenia dôvodov na jeho odvolanie pred príslušným súdom porušila medzinárodné a regionálne normy na zaistenie ochrany nezávislosti súdnictva a mohla byť chápaná ako politicky motivovaná. Komisia OSN sa ňou bude zaoberať v marci na svojom 56. zasadnutí.
Cumarswamy správu vypracoval na základe pracovnej návštevy na Slovensku, ktorú začal 27. novembra 2000. Návrh ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského na odvolanie Harabina z predsedníckeho postu schválila vláda SR 16. augusta minulého roka, parlament ho však po niekoľkodňovej diskusii 19. decembra 2000 v tajnom hlasovaní napokon neodvolal.