Bratislava 19. februára (TASR) Európsky ombudsman Nikiforos Diamandouros vyzval občanov Slovenskej republiky, aby využili možnosť a v prípade potreby sa obrátili na jeho úrad. Urobiť tak pritom môžu ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ).
"Podnety na činnosť inštitúcií EÚ môžu teraz i po prvom máji občania zasielať poštou, faxom alebo e-mailom v slovenskom jazyku," uviedol dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave Diamandouros, ktorý v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu Slovenska. Pracovná cesta je súčasťou turné po pristupujúcich krajinách do EÚ. Jej hlavným zámerom je podľa slov európskeho ombudsmana informovať slovenských občanov o ich právach ako občanov únie.
Občania sa môžu na európskeho ombudsmana obrátiť v prípade, ak dôjde k porušeniu európskych zákonov inštitúciami EÚ. Rieši sťažnosti fyzických a právnických osôb, ktoré sa týkajú nesprávneho úradného postupu inštitúcií a orgánov Európskeho spoločenstva. "Ak dôjde k porušeniu európskej legislatívy slovenskou vládou a slovenskými inštitúciami, oprávnenie riešiť má slovenský verejný ochranca práv," upozornil Diamandouros. Európskymi inštitúciami sú napríklad Európska komisia, Európsky parlament, Rada EÚ, Európska centrálna banka, Európska investičná banka či súdy EÚ v tej časti, ktorá sa nezaoberá výkonom súdnej moci.
Úrad európskeho ombudsmana, ktorého webová stránka existuje aj v slovenskej mutácii, už prijal opatrenia na riešenie podnetov od občanov SR. Pred vstupom pripraví preklady všetkých dokumentov do slovenčiny. Po vstupe bude na úrade pracovať právny odborník, ktorý pozná slovenskú kultúru a jazyk.
Hostiteľ európskeho ombudsmana, verejný ochranca práv na Slovensku Pavol Kandráč upozornil na potrebu zmeny zákona o VOP v súvislosti s integráciou SR do EÚ. Argumentoval tým, že po prvom máji sa bude podieľať aj na ochrane základných práv a slobôd vyplývajúcich z noriem európskeho práva. S Diamandourosom sa tiež zhodol na potrebe upraviť postavenie ombudsmana tiež v pripravovanej ústavnej zmluve.
Bývalého gréckeho ombudsmana, ktorý vo funkcii európskeho ochrancu ľudských práv pôsobí od apríla minulého roku, prijali počas dvojdňovej pracovnej cesty predseda parlamentu Pavol Hrušovský, predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín, predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien László Nagy. Po prijatí u dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mariána Vrabka vystúpil na pôde najväčšej slovenskej univerzity s prednáškou Demokracia, zákonnosť a ombudsman.