ho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov je stále v neoficiálnej rovine a má dôverný charakter, povedal hovorca MZV SR Boris Gandel.
Ako dnes ďalej uviedol pre TASR, právo zaujať meritórny postoj vo veci nezávislosti súdnictva a spôsobu vymenovania a odvolávania predsedu a podpredsedu NS SR prináleží Ministerstvu spravodlivosti SR (MS SR).
Rezort zahraničia poskytol predbežnú správu Cumaraswamyho všetkým inštitúciám, z ktorých predstaviteľmi sa spravodajca OSN počas svojej misie na Slovensku stretol. Boli to Ústavnoprávny a Zahraničný výbor NR SR, MS SR, NS SR, Združenie sudcov Slovenska, Slovenská únia nezávislého súdnictva a Milan Čič ako expert na ústavné právo. "Obrátili sme sa na tieto inštitúcie s požiadavkou o poskytnutie stanovísk k tejto správe," povedal Gandel.
Správa bude oficiálne predložená na zasadanie komisie OSN pre ľudské práva, ktoré sa bude konať 19. marca až 27. apríla v Ženeve. Ako povedal Gandel, účelom predloženia správy Cumaraswamyho je informovať o svojich aktivitách. Osobitných spravodajcov OSN je celkovo 30 a takéto správy sú považované za expertné.
Cumaraswamy v správe uvádza, že snaha vlády SR odvolať Štefana Harabina z funkcie predsedu NS SR bez obhájenia dôvodov pred príslušným súdom porušila medzinárodné a regionálne normy na zaistenie ochrany nezávislosti súdnictva. "Preto by táto snaha vlády mohla byť chápaná ako politicky motivovaná," konštatuje v správe.