Londýn 20. februára (TASR) - Líder britskej opozície Michael Howard vo štvrtok opäť vyzval vládu, aby dočasne obmedzila prístup občanov z desiatich nových členských štátov Európskej únie na pracovný trh v Británii.
Briti by si podľa Howarda mali vziať príklad z krajín ako Nemecko alebo Francúzsko, ktoré otvoria svoj pracovný trh najskôr za dva roky. A tvrdí, že ak Británia ako jediná z veľkých štátov únie nezavedie žiadne obmedzenia, bude tiež jedinou krajinou, okrem Írska, kam sa ľudia pohrnú za prácou.
Podobné výzvy síce sotva zmenia stanovisko britskej vlády, ale môžu znovu oživiť diskusiu o ekonomických imigrantoch. Kabinet sa v rámci tejto diskusie chystá v pondelok v parlamente oznámiť, že občania z desiatich nových členských štátov budú mať nárok na podporu v nezamestnanosti či príspevok na bývanie až po roku či dvoch. Ľudia zo súčasných členských krajín EÚ majú na to nárok okamžite.
Na diskusii je zaujímavé aj to, že hoci ju odštartovali správy o hroziacom prílive chudobných slovenských a českých Rómov, neskôr sa sústredila na potenciálnych uchádzačov o prácu z Poľska. Britský rozhlas či televízia hádam každý deň prinášajú reportáže buď z Poľska, alebo informujú o Poliakoch, ktorí už v Británii pracujú.
Britská vláda ale upozornila, že ak v niektorých odvetviach presiahne ponuka dopyt, zavedie reštrikcie vrátane pracovných povolení.
V niektorých profesiách je však v Británii nedostatok ľudí. Potvrdzuje to aj poľský podnikateľ Jigal Rosenberg, ktorý sprostredkováva záujemcom z Poľska prácu v Británii. V oblasti Manchestru a Leedsu a v južnom Walese môže okamžite zamestnať 300 až 400 ľudí. Záujem je o stolárov, murárov, lešenárov a elektrikárov. V juhovýchodnom Anglicku a v Londýne je nedostatok vodičov diaľkových kamiónov, hotelového personálu a napríklad aj inštalatérov. V celej krajine údajne chýbajú zubári.
Tí, ktorí sa do Británie vydajú za prácou, musia však okrem vyšších príjmov rátať aj s oveľa vyššími životnými nákladmi na prenájom bytu a cestovné. Napríklad za dvojizbový byt v Londýne zaplatia asi polovicu priemerného platu a cena lístka v metre sa rovná minimálnej hodinovej mzde.