BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Sudcovia a prokurátori, ktorí sú na dôchodku, by nemali prísť o príplatok za výkon funkcie k základnej časti dôchodku. Vzhľadom na dôchodkovú reformu je však potrebné upraviť vyplácanie sudcovských a prokurátorských dôchodkov, ministerstvo spravodlivosti (MS) preto pripravilo návrh, ktorý by mal túto otázku riešiť.
Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol minister spravodlivosti Daniel Lipšic, podľa súčasného systému vyplácania dôchodkov sudcovia a prokurátori, ktorým sa po dôchodkovej reforme zvýšil dôchodok, by mali platy nižšie ako dôchodok. Sudcovia a prokurátori totiž v súčasnosti k základnému dôchodku dostávajú funkčný príplatok vo výške 3,75 percenta z dôchodku za každý odpracovaný rok. Zrušenie príplatku za výkon funkcie by však podľa Lipšica nebolo správne. "Sudcovia a prokurátori vykonávajú v našej krajine tak zodpovednú funkciu, že by ich mal štát adekvátne zabezpečiť aj v dôchodku," vysvetlil. Rezort spravodlivosti teda navrhuje, aby príplatok za výkon funkcie sudcovia a prokurátori naďalej poberali, avšak vyrátaval by sa z výšky priemerného sudcovského platu .
Percentuálny koeficient, podľa ktorého by sa vyrátavala výška príplatku, by bol v budúcom roku 1,3 %, v roku 2006 1,25 % a v roku 2007 jedno percento, a to v závislosti od každoročného zvyšovania základnej časti dôchodku. Od roku 2007 by mal kompletný dôchodok sudcu alebo prokurátora tvoriť asi 60 percent z platu okresného sudcu a prokurátora, čo by malo byť približne 35 tisíc korún. "Je to správne a dobré riešenie a verím, že bude akceptovateľné aj pre mojich kolegov vo vláde a následne v parlamente," skonštatoval Lipšic.
Návrh ministerstva je prijateľný aj pre prezidenta Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Juraja Majchráka. Ako uviedol pred novinármi, podľa návrhu by nemala nastať rapídna zmena v porovnaní so súčasným stavom čo do výšky výslednej sumy dôchodkov. "Myslím, že je to akceptovateľné aj pre sudcov," uzavrel.