Ako agentúru SITA informoval hovorca hlavy štátu Ján Füle, prezident novelu zákona vrátil, pretože je tu nedostatočne zabezpečená ochrana spotrebiteľa v porovnaní s legislatívou Európskej únie, ktorú sa Slovensko zaviazalo plniť. Ako dodal Füle, dôvodom vrátenia je aj to, že časť novely má spätnú účinnosť, čo Ústava SR nepripúšťa.
Novela mala tiež predĺžiť záručnú lehotu pri predaji tovaru z polroka na dva roky. Výrobca bude môcť dať aj dlhšiu ako dvojročnú záruku. Pri použitých veciach sa predlžuje záruka zo šiestich mesiacov na dvanásť. Poslanci chceli novelou tiež odstrániť doterajšiu nerovnováhu v právach a povinnostiach, ktoré boli v neprospech spotrebiteľov. Na základe novely mal dodávateľ pred písomným uzavretím zmluvy poskytnúť spotrebiteľovi zákonom stanovené informácie o tovare, ak o to požiada. V prípade chýb na tovaroch bude mať spotrebiteľ okrem práva na bezplatné, včasné a riadne odstránenie chyby aj právo na výmenu veci, ak tým nevzniknú predávajúcemu neprimerané náklady vzhľadom na jej cenu alebo závažnosť chyby. Doteraz mal spotrebiteľ právo na výmenu veci len vtedy, ak nebola použitá.
Prezident sa v piatok zaoberal aj ďalšími deviatimi normami, ktoré podpísal. Súhlasil s novelou ústavného zákona o bezpečnosti v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Podpísal aj novelu zákona o Fonde na podporu zahraničného obchodu, zákon o spotrebnej dani z minerálnych olejov, spotrebnej dani z tabakových výrobkov i o spotrebnej dani z liehu. Súhlasil tiež so zákonom o spotrebnej dani z vína a spotrebnej dani z piva. Medzi podpísanými zákonmi je aj novela zákona o stavebných výrobkoch a novela zákona o cestnej doprave.