BRATISLAVA 21, februára (SITA) - Obete trestných činov sú v systéme, kde sa pozornosť zameriava na páchateľa - jeho vypátranie, usvedčenie, odsúdenie a potrestanie, druhoradé, spoločnosťou zabudnuté a pre orgány činné v trestnom konaní zaujímavé iba ako svedok. Táto skutočnosť viedla v západných krajinách od polovice minulého storočia k iniciatívam zameraným na zlepšenie postavenia obetí v justičnom systéme. Ich cieľom bolo zabezpečiť ochranu obetí trestných činov aspoň tak, ako sú chránené ľudské práva páchateľov a aby vyšetrovanie a trestné konanie neprehlbovali stres, traumu a ďalšie poškodzovanie obetí.
Vyústením týchto aktivít bolo prijatie viacerých medzinárodných dokumentov, záväzných aj pre Slovensko. Podľa nich majú obete trestných činov právo na úctu a uznanie, informácie, ochranu, odškodnenie a odborné služby poskytované obetiam a svedkom trestných činov školeným personálom pred, počas a po skončení trestného konania. Na Slovensku poskytuje už sedem rokov svoje služby mimovládna organizácia Pomoc obetiam násilia (PON), ktorá je od roku 2000 členom Európskeho fóra služieb obetiam. V minulom roku boli vybudované základy celoslovenskej siete poradní vďaka podpore z programu PHARE ACCESS a dotácii zo štátneho rozpočtu určenej na podporu preventívnych programov, informovala výkonná riaditeľka PON Jana Šípošová.
Služby pre obete v súčasnosti poskytuje osem poradní vo všetkých krajských mestách a celoštátna Linka pomoci na zvýhodnenom čísle 0850 111 321. V roku 2003 poskytli 2832 konzultácií. Najčastejšie boli prípady domáceho násilia, iných násilných trestných činov, sexuálne motivované trestné činy a zneužívanie a závažné konflikty a spory v susedstvách a na pracoviskách. Služby poskytovalo 76 odborných konzultantov.