Novelizované zákony platia dva roky, ale v praxi ich ľudia často nevedia používať, preto poslankyňa Národnej rady Eva Černá (ANO) odporúča zvyšovať informovanosť zainteresovaných v jednotlivých regiónoch prostredníctvom školení a seminárov.
V rozhovore pre TASR Černá uviedla, že týrané ženy nie vždy vedia, kde a ako požiadať o pomoc. Užitočný by bol napríklad letáčik so základnou informáciou o krízových centrách s telefonickým číslom, na ktorom by dostali radu, ako postupovať. Zdôraznila, že v súčasnosti už týraná žena nemôže stiahnuť podanie a akákoľvek informácia o násilí sa musí prešetriť. Stáva sa však, že počas súdneho procesu obeť úplne zmení výpoveď. Tam potom nastupuje systém dokazovania.
V ostatnom čase sa podľa Černej množia prípady násilia voči starým ľuďom. Nezriedka ide o fyzické či psychické týranie rodičov v pokročilom veku zo strany detí.
Pri domácom násilí zvyčajne asistuje alkohol. Záchytné stanice pre opilcov však samosprávam chýbajú. Potvrdil to aj viceprimátor Popradu Gustáv Dobák, ktorý súčasne dodal, že mesto sa veľmi usiluje zriadiť "záchytku". Predpokladá však finančnú spoluúčasť ďalších samospráv.
Obetiam domáceho násilia odborníci odporúčajú, aby vyšli z anonymity a vyhľadali pomoc. Poradiť im môžu sociálni pracovníci štátnej správy a samosprávy, ako aj mimovládne organizácie, ktorým je určená publikácia Právne minimum pre obete domáceho násilia. V závere minulého roka ju prezentovala Národná asociácia sudkýň Slovenska. Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.