BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Minulý týždeň verejnosť pobúrilo rozhodnutie senátu krajského súdu, ktorý oslobodil Mikuláša Černáka spod obžaloby trestného činu vraždy Gregorza Szymaneka. Aj niektorí politici sa nechali zviesť, aby komentovali rozhodnutie
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
súdu. Tento úkaz je ukážkovým príkladom zamieňania príčin s následkami, tvrdí Sme. Podľa denníka to však vyhovuje polícii a prokuratúre, pretože v očiach laickej verejnosti je celá zodpovednosť prenesená na súd. Súdu však nemožno vyčítať, že mal posudzovať trestný čin vraždy, pri ktorom nebolo jasné, kto bol zavraždený. Okrem toho zlyhal korunný svedok Alexander Horváth, ktorý pred súdom tára podľa toho, akú má momentálne náladu, komentuje Sme.
Za tieto nedostatky však nenesie zodpovednosť súd, ale kriminálna polícia, úrad vyšetrovania a prokuratúra. Na prípade je zarážajúci najmä postup prokurátorky. Ak už totiž zlyhali policajné zložky, štátna žalobkyňa nemala v kauze Szymanekovej vraždy podať obžalobu, ale vrátiť prípad vyšetrovateľovi na došetrenie. S kvalitnejším dôkazovým materiálom by mala aj obžaloba pred súdom oveľa väčšie nádeje na úspech. Pre prokuratúru je však podľa Sme jednoduchšie podať obžalobu a v prípade jej zamietnutia využívať právo odvolania a verbálne napádať súd. Dôvody na zamyslenie má aj polícia. V procese s Černákom vynaložila na bezpečnostné opatrenia zo štátneho rozpočtu milióny korún. Doterajšia konfrontácia výsledkov jej práce v kauze Szymanek pred súdom však dopadla fiaskom, konštatuje Sme, a preto sa denník pýta, či niekto z toho vyvodí zodpovednosť.