BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Bolo by dobré, keby každý, kto sa zamýšľa nad udalosťami týchto hodín, dní a týždňov, zároveň myslel aj na to, že v novodobej histórii ľudstva bola dôležitým medzníkom skúsenosť z druhej svetovej vojny, ktorá viedla okrem in
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ého aj k osvojeniu si mravného princípu v medzinárodných vzťahoch, že zločin nesmie zostať nepotrestaný. Žiaľ, nie vždy sa ho darilo uplatniť. Ale práve teraz je tá chvíľa, keď je dôležité pridržiavať sa ho, uvádza dnes Pravda.
Teror tu bol i po minulé desaťročia aj v podobe masovejšieho štátneho alebo etnického a genocídneho terorizmu. Lenže 11. september bol nielen útokom na jeden štát, na jednu spoločnosť, ale globálnou výzvou namierenou proti základným hodnotám ľudskej civilizácie. Ako však dodáva Pravda, rakety a bomby dopadajúce na pozície talibanského režimu v Afganistane nie sú jediným nástrojom boja proti globálnej hrozbe terorizmu. Nie je to teda princíp zub za zub, oko za oko, lebo boj proti tejto pliage je komplexný. Vytvárajú sa pritom koalície, ktoré naposledy vznikali práve v spomínanej druhej svetovej vojne, keď išlo o bytie alebo nebytie ľudskej civilizácie, dodáva Pravda. Prirodzene, netreba si robiť ilúzie, lebo v medzinárodných vzťahoch spravidla dominujú nad vyslovovanými vznešenými tézami vždy napokon záujmy jednotlivých krajín alebo skupín štátov či ekonomických a finančných skupín. To, pravda, neznamená, že by sa v kritických situáciách nemohli uplatniť širšie platné existenčné záujmy ľudského rodu. Možno, že práve v týchto týždňoch sa v protiteroristickej koalícii formuje vlastne systém bezpečnosti sveta 21. storočia, ktorý dosiaľ chýba a bez ktorého sa zrejme ľudstvo bude iba zmietať v opakovaných krízových kŕčoch.