Bratislava 21. februára (TASR) - Tesný pomer hlasov v parlamente medzi vládnou koalíciou a opozíciou by mohol byť podľa poslankyne za Slobodné fórum (SF) Zuzany Martinákovej tou pákou, ktorá by prípadnému novému parlamentnému výboru pre koordináciu reforiem zabezpečila poslušnosť ministrov.
"Poslanci ma oslovujú so záujmom pracovať v tomto výbore, ktorý má šancu, aby sa na jeho stole zhromažďovali relevantné údaje," uviedla v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu Martináková, ktorá s myšlienkou výboru prišla už v novembri minulého roka. Upozornila, že reformy zaplatí stredná vrstva, ak sa tá kvôli nim dostane do problémov, budeme mať problémy sanovať najslabšie sociálne skupiny. Zmysel nového výboru vidí aj predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč. Naopak podľa neho však nemá zmysel funkcia premiéra ako koordinátora reforiem a zbytočná je aj funkcia podpredseda vlády, čo "dokumentujú jasné fakty, ako je ignorovanie ekonomicko-sociálnych dopadov".
Podľa nezávislého poslanca Roberta Nemcsicsa je potrebné riešiť reformy konsenzom, ak je toho výbor schopný, bolo by to lepšie než dva protikladné názory. Otázne však podľa neho je, ako bude môcť výbor prinútiť ministrov, aby menili svoje rozhodnutia.
Úlohou poslancov výboru by bolo podľa Martinákovej prinášať systémové riešenia. Podľa predsedu rómskeho parlamentu Ladislava Fízika sa dnes k sociálnej situácii Rómov blížia aj dôchodcovia a nerómske rodiny. "Nikdy vláda nebrala rómsku otázku vážne, ani samotná Európa, nie je ochota povolať rómsku inteligenciu," uviedol. Rómovia podľa neho nechcú sociálne dávky, ale robotu, aj preto pripravujú protest na 25. februára. Vo veci rabovania obchodov Rómami podľa neho začínajú vyjednávať, vytvárajú sa občianske hliadky. Protestujúcich Rómov sa zastal Tkáč, ktorý poukázal na vážne dopady reforiem a alarmujúci stav populácie. Preto chce ĽÚ upozorniť medzinárodné inštitúcie na diskrimináciu obrovských más občanov ako sú napríklad zdravotne postihnutí, študentky matky, osamelé matky, vdovci, zamestnanci úradov práce a ďalší.
Nemcsics konštatoval, že reformy nezohľadňujú situáciu slabších skupín a krátkodobé efekty prinášajú nevýhodné dôsledky, no z hľadiska dlhodobého by to malo byť inak a ukazovatele reforiem preverí až čas.