Bratislava 22. februára (TASR) V prekrásnej renesančnej Brämerovej kúrii na úpätí Bratislavského hradu sídli dnes špecializované Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, ktoré môže rozvíjať svoju činnosť najmä vďaka entuziazmu ľudí. Tvrdí to riaditeľka múzea Gabriela Jarábiková.
Výrazný posun v možnostiach kvalifikovane spracovávať dejiny a kultúru Maďarov na území Slovenska prinieslo začlenenie tohto pracoviska do siete Slovenského národného múzea. Vytvorili sa tak podľa Jarabíkovej možnosti cieľavedomejšie získavať, spracovávať, ale tiež prezentovať zbierky a fondy dokumentujúce vývoj hmotnej a duchovnej kultúry etnika, tvoriaceho neoddeliteľnú súčasť dejín Slovenska. Je to vítaná príležitosť dozvedieť sa, ako sa jednotlivé kultúry navzájom ovplyvňovali a dopĺňali, v čom sa ich názory a prejavy odlišovali, čo v konečnom dôsledku pre ich spokojné spolužitie na jednom teritóriu malo rozhodujúci význam.
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku má v súčasnosti dve vysunuté pracoviská Pamätný dom Kálmana Mikszátha v Sklabinej a Kaštieľ Imre Madácha v Dolnej Strehovej. Pripomenutie si významného maďarského spisovateľa, ktorého rodiskom bola Sklabina v Novohradskej župe, otvára možnosť sprítomniť jeho dielo aj súčasnej generácii. Zaujímavé je, že až do roku 1919 sa táto dedina nazývala po ňom Mikszáthfalva. V dedičnom kaštieli Madáchovcov je umiestnené literárne múzeum, pričom v priľahlom parku je pochovaný aj autor svetoznámej Tragédie človeka.
Jarábiková je presvedčená, že pre zachovanie pamiatok na život predchádzajúcich generácií má rozhodujúci význam podpora existujúcich dedinských múzeí alebo izieb tradícií, ktoré sa nachádzajú v takmer každej dedine na juhu Slovenska. Iba nadšenci vedia bez nárokov na odmenu zbierať predmety každodenného používania, opraviť ich a zachovať pre budúcnosť. Rovnaké to je aj s písomnosťami, kronikami, ale aj textami rozprávok či slovami piesní.
Múzeum chce nadšencov podporiť, pomôcť im, no žiaľ pre obmedzené finančné zdroje to môže byť skôr v rovine metodickej a odbornej, ako samotnými peniazmi. Múzeum bude prezentovať vo svojich expozíciách aj takéto zbierky, rovnako aj predmety, ktoré mu zapožičiavajú regionálne alebo oblastné múzeá z celého Slovenska. "Spoznaním vlastnej minulosti a jej prezentáciou nenecháme nikoho na pochybách o spolupatričnosti s krajinou, kde žili naši predkovia ako jej neodmysliteľná súčasť," dodala šéfka Múzea kultúry Maďarov na Slovensku.