"V materiáloch ministerstva školstva a v koncepcii rozvoja vysokého školstva boli pomenované riešenia problémov, to však nestačí," zdôraznil.
Ako ďalej povedal na dnešnom seminári o reforme vysokého školstva v Bratislave, akékoľvek zmeny sú spojené s opatreniami, ktoré sú často nepopulárne, z krátkodobého hľadiska nákladné a málo efektívne. Podľa Mikloša prichádzajú pozitívne výsledky reforiem s istým oneskorením, čo je však prirodzené.
"Z hľadiska prevládajúceho názoru verejnej mienky zvyčajne existuje voči reformám opatrné a odmietavé stanovisko a to vytvára stále viac priestoru pre sociálnu demagógiu," konštatoval. Ako príklad takejto demagógie vicepremiér uviedol tvrdenie, že uplatnenie súčasného návrhu reformy vysokého školstva bude znamenať zhoršený prístup chudobnejších vrstiev ku vzdelaniu. Za nevyhnutnú považuje predovšetkým zmenu financovania vysokého školstva.
Dnešný seminár organizoval INEKO - Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Hlavnou témou bol návrh zákona o vysokých školách, vypracovaný Ministerstvom školstva SR.