Bratislava 9. októbra (TASR) - Konanie bývalého predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara v kauze neoprávnene vyplatených odmien členom doterajších vlád nemôže byť posúdené ako trestný čin. K tomuto záveru dospela Generálna prokuratúra SR po vykonanom došetrení, ktoré smerovalo k určeniu stupňa spoločenskej nebezpečnosti.
"Intenzita konania Mečiara nie je takého charakteru, aby jeho konanie mohlo byť posúdené ako trestný čin," uvádza sa vo vyhlásení GP SR, ktoré dnes poskytla TASR.
Podľa dokladov založených v spise vláda SR v kritickom období okrem bežných úloh plnila aj ďalšie mimoriadne a osobitne významné úlohy súvisiace so vznikom samostatného štátu, mimoriadnymi výjazdovými zasadnutiami, transformáciou ekonomiky, prípravou nových zákonov a iných právnych predpisov súvisiacich s integračnými snahami Slovenska o vstup do európskych a transatlantických štruktúr. "Z tohto pohľadu možno preto poskytovanie odmien hodnotiť ako odôvodnené, vedené snahou oceniť členov vlády za ich náročnú prácu a takto ich motivovať k plneniu svojich úloh," konštatuje sa ďalej vo vyhlásení GP SR.
Podľa GP samotnú absenciu právneho predpisu s ohľadom na takto zistené skutočnosti možno preto považovať iba za formálne pochybenie, ktoré nebolo odstránené iba z politických dôvodov. "Takýto postup sám o sebe je možné odsúdiť iba morálne či politicky, nemožno ho však považovať za trestný čin. Nič nebráni tomu, aby pokiaľ neboli odmeny vyplatené bez zákonného podkladu vrátené dobrovoľné, bolo ich vrátenie vymáhané prostredníctvom súdu," píše sa v stanovisku.
V prípade vyplatenia odmien prvok zneužitia právomoci spočíval v tom, že predseda vlády nechal vyplácať bez zákonného podkladu iba na základe uznesenia predsedníctva vlády. Až po upozornení zo strany NKÚ na protiprávny stav, síce Mečiar urobil opatrenia na jeho odstránenie, avšak z politických dôvodov jeho realizáciu odložil, hoci odmeny nechal vyplácať aj naďalej.
"V súvislosti s odmeňovaním členov vlády treba však otvorene konštatovať, že úroveň ich platov a ostatných pôžitkov sa ani zďaleka nepribližuje platom špičkových manažérov v súkromnom či štátnom sektore, ba ani členom kabinetov vo vyspelých demokratických štátoch. Výška platov je z toho pohľadu zároveň aj neprimeraná vážnosti úloh a zodpovednosti, ktorú vláda ako vrcholový orgán výkonnej moci v súlade s Ústavou má," dodáva GP SR.
Uznesenie o vznesení obvinenia voči Mečiarovi vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti vydal vlani v apríli. Vyšetrovanie kauzy odmien ukončili návrhom na podanie obžaloby voči expremiérovi v decembri 2000. Príslušný prokurátor však vo februári tohto roku jeho trestné stíhanie zastavil, pretože o odmenách členom Mečiarových kabinetov rozhodla podľa neho vláda SR a vládu ako kolektívny orgán stíhať nemožno. GP SR sa už vtedy s názorom prokurátora nestotožnila a dala mu pokyny na doplnenie vyšetrovania.
Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania boli v rokoch 1993 až 1998 členom Mečiarových vládnych kabinetov vyplatené odmeny v celkovej výške približne 13,8 milióna korún