SME

Európa je domovom Rómov 800 až 1000 rokov

Bratislava 24. februára (TASR) - Svoju zlú sociálnu situácia sa niektoré vrstvy rómskeho obyvateľstva snažia riešiť protizákonným rabovaním obchodov s ...

Bratislava 24. februára (TASR) - Svoju zlú sociálnu situácia sa niektoré vrstvy rómskeho obyvateľstva snažia riešiť protizákonným rabovaním obchodov s potravinami. Preto sa akútnou rómskou otázkou bude zaoberať aj vláda.

TASR v tejto súvislosti prináša krátky dejinný, ale aj aktuálny prehľad o rómskom obyvateľstve v Európe.

Európa je domovom Rómov asi 800 - 1000 rokov. Všetky skupiny rómskeho obyvateľstva majú spoločných predkov, ktorí pred 900 až 1100 rokmi odišli z Indie. Jazykovo sú súčasťou indoeurópskeho spoločenstva do ktorého patria Slovania, Germáni, románske etniká, Indovia, Iránci a iní. Indiu začali rómske etnické skupiny opúšťať pravdepodobne v 10. stor. Súvisieť to mohlo s nájazdmi Arabov, hladomorom a s ich spoločenským postavením. V Indii patrili k najchudobnejším vrstvám obyvateľstva, s najväčšou pravdepodobnosťou bez zaradenia do danej kasty. V Indii sa okrem iného zaoberali potulným kováčstvom, garbiarstvom, chovom a predajom koní alebo hudobnou a tanečnou zábavou pre ostatných ľudí. Tieto danosti boli pre nich typické ešte donedávna aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa Rómovia rozšírili po celej Európe, kde sa prezentovali svojou špecifickou kultúrou, svojráznymi spoločenskými pravidlami a spôsobom života. Najstaršou písomnou zmienkou je zápis mnícha v kláštore Iberon na hore Athos v Grécku z roku 1068, kde spomína Rómov. Z kroník z 15. storočia vieme, že Rómovia sami seba označovali za kresťanských pútnikov z tzv. Malého Egypta. Z termínu Egypt vzniklo pre nich pomenovanie Egyptanos, Egjuptsi, Gjuptsi, Gypsies, Cigáň.

Jedna skupina putovala z Indie cez Afriku a Gibraltár do Španielska a potom ďalej do celej západnej Európy. Druhá skupina smerovala cez Balkán do východnej a strednej Európy, teda aj na naše územie, kam prišli predkovia Rómov niekedy v 13. storočí. Prvá písomná správa o pobyte Rómov na našom území je z roku 1322, keď spišskonovoveský richtár Ján Kunch pri popise majerov udáva, že "... v Mariássyovských lesoch na okolí sa potulujú Cigáni... ". V rokoch 1377 a 1381 sa spomínajú aj v Zemplínskej stolici.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Rómov bolo a je typické kočovníctvo. Prvé väčšie migrácie Rómov v rámci Európy sa datujú od 13. až 14. storočia. Veľké migračné vlny boli zaznamenané v druhej polovici 19. storočia a v 60. a 90. rokoch 20. storočia - migrácia Rómov z Juhoslávie a Rumunska do Nemecka, množstvo emigrantov smerovalo aj do Severnej Ameriky. Za hlavné príčiny migrácie Rómov sa považuje zlé sociálne postavenie, ich špecifické spoločenské a kultúrne danosti, deportácia, vyhnanstvo, fyzické tresty, mučenie a represálie, nútené usídľovanie, ale často i snaha obchodovať a udržiavať kontakty medzi jednotlivými rómskymi rodinami žijúcimi v rôznych krajinách Európy.

Treba však podotknúť, že kočovnícky spôsob života patrí medzi všeobecné danosti Rómov, veď tento jav bol typický pre mnohé etnické skupiny a spoločenstvá už od praveku. Čiže spôsob zabezpečenia si lepšieho života migráciou je daný ich naturelu ako pre iné kočovné etniká v minulosti a súčasnosti. Preto podnet na kočovanie často neprichádza z vonka, ale z ich akútnej vnútornej potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná migračná vlna zasiala slovenských Rómov v priebehu druhej polovice 90. rokov minulého storočia, keď migrovali najmä do Veľkej Británie, škandinávskych krajín, Dánska, Belgicka a Čiech.

Na Slovensku sa v súčasnosti k rómskej národnosti hlási približne 1,7% obyvateľstva. Reálne však na Slovensku žije okolo 380 000 Rómov. Väčšina príslušníkov rómskeho obyvateľstva žije na východnom Slovensku a vo východných častiach stredného Slovenska. V mnohých rómskych osadách je viac ako 90-percentná nezamestnanosť a životné podmienky sa blížia k úrovni tzv. slumov v rozvojových krajinách. Určitú súčasnú spoločenskú neprispôsobivosť Rómov zapríčinil socialistický režim, keď narušil ich tradičné remeselné spôsoby obživy a zastavil kočovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie väčšie rómske populácie v Európe žijú na Ukrajine, v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Poľsku, ČR, Španielsku a vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu