BRATISLAVA 25. februára (SITA) – Ústavnoprávny výbor parlamentu súhlasí s tým, aby národná rada mohla zriaďovať vyšetrovacie výbory. Členovia výboru podporili na dnešnom rokovaní návrh dvoch opozičných strán – ĽS-HZDS a Smer-u, aby parlament mohol tieto výbory zriaďovať na „vyšetrovanie konkrétnych vecí verejného záujmu“. Zakotvenie možnosti vytvárať vyšetrovacie výbory do ústavy je podmienkou týchto opozičných strán pre podporu jej novely súvisiacej so vstupom do Európskej únie. Fungovanie výborov by sa malo podrobne upraviť v rokovacom poriadku. Jeden z predkladateľov návrhu Stanislav Husár z ĽS-HZDS zdôraznil, že vyšetrovacie výbory sú jedným z nástrojov parlamentnej kontroly. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský však kritizoval, že predkladatelia využívajú skutočnosť, že novela ústavy pre vstup do únie musí byť prijatá.
Druhou diskutovanou záležitosťou novely ústavy je záväznosť stanovísk parlamentného výboru pre európske záležitosti pre členov vlády na rokovaniach v európskych inštitúciách. Ústavnoprávny výbor nesúhlasil so zmiernením predloženého návrhu tak, aby stanoviská výboru mali iba odporúčací, a nie záväzný charakter. Záväznosť stanovísk výboru pre členov vlády by mala znamenať zachovanie silného postavenia parlamentu aj po vstupe do EÚ.
Novela ústavy obsahuje v súvislosti s voľbami do EP tri nevyhnutné zmeny. Zakotvuje sa v nej nezlučiteľnosť mandátu poslanca EP s inými verejnými a ústavnými funkciami na Slovensku. Občanom EÚ s trvalým pobytom na Slovensku sa priznáva právo voliť a byť volený pri voľbách do europarlamentu a Ústavný súd SR po schválení novely bude mať kompetenciu skúmať volebné sťažnosti vo vzťahu k voľbám do EP. O konečnej podobe novely ústavy by mali poslanci rozhodnúť už na marcovej schôdzi.