Bratislava 25. februára (TASR) - Posilnenie dlhodobo negatívnych postojov majority voči rómskemu etniku považuje sociologička Elena Kriglerová za najväčšie nebezpečenstvo rabovania na východnom a strednom Slovensku. Nevylúčila tiež aktivizáciu protirómskych extrémistických skupín a nárast rasovo motivovaných napadnutí.
"Takmer každý Slovák trpí stereotypmi a predsudkami voči Rómom, pričom priepasť medzi majoritou a rómskou minoritou sa bude v dôsledku posledných udalostí iba prehlbovať," povedala pre TASR. Nepokoje na východnom a strednom Slovensku a ich mediálna prezentácia upevnia podľa jej slov v majorite pocit, že Rómovia sú hlavnou príčinou ich zlej sociálnej situácie.
Kriglerová sa obáva zneužitia súčasnej situácie extrémistickými skupinami, ktoré "budú mať pocit, že rómska problematika sa nerieši dostatočne a niekto by to mal zobrať do vlastných rúk". V praxi to môže znamenať aj to, že vzrastie počet rasovo motivovaných trestných činov. "Dalo by sa to od nich očakávať, keďže celé Slovensko žije problémom rabovania a nálady spoločnosti sú negatívne," myslí si Kriglerová. Obáva sa tiež, že majorita nebude ochotná kladne reagovať na pozitívnu diskrimináciu a vyrovnávanie šancí.
Riešením problému je podľa Kriglerovej kooperácia mimovládnych organizácii, samosprávy a Rómov. "Keď je ochota na všetkých stranách, tak sa dokážu naštartovať určité programy ako napríklad komunitná práca, terénna sociálna práca, aktivizácia do zamestnania či zapojenie do podnikateľských aktivít," dodala. Podmienkou je sledovanie a efektívna koordinácia projektov.
Kriglerová upozornila, že pozitívna diskriminácia by nemala byť v štýle kvót a príkazov. V tejto súvislosti pripomenula vládou prijatú koncepciu dočasných vyrovnávacích opatrení. "Tie spočívajú v tom, že pomoc bude poskytnutá tam, kde je potrebná a dovtedy, kým sa vyrovnajú šance," vysvetlila.